Canlı Streaming Alanında Yeni Yatırımlar

Pandemi döneminde canlı konserler yerine kullanılmaya başlanan canlı streamingler, salgın sonrasında da sürecek gibi gözüküyor. Teknoloji şirketleri dışında müzik devleri de bu alana yönelmeye başladılar.

 

Universal ve YG Entertainment gruplarının canlı stream platformu KBYK Live hisselerini satın almaları yatırım zincirinin son halkalarından birisini oluşturdu.

 

Big Hit Entertainment ve KISWE tarafından kurulan KBYK platformu faaliyetlerine bir süre önce başlamış ve önemli canlı etkinlikler gerçekleştirmişti. Universal ve YG platformdan hisse satın alarak bu alana verdikleri önemi ortaya koydular. Universal üst düzey yöneticisi Boyd Muir yaptığı açıklamada kurulan dörtlü ortaklığını sadece bu günü değil geleceği de hedeflediğini belirtti. Ortaklık sonrasında KBYK Universal sanatçıları için de etkinlikler yapmaya başlayacak.

 

Pazardaki bir diğer önemli gelişme ise MelodyVR’ın isim değişikliği yaparak, faaliyetlerini satın aldığı Napster markası altında sürdürmeye karar vermesi oldu. On milyon poundluk yeni bir fon sağlayan MelodyVR, bu fonu 2021 yılında yeni nesil streaming servisi için kullanacak.

 

Canlı streamlerin süreceğine işaret eden bir diğer gelişme de İngiltere’deki startup firması Multiview Media tarafından tanıtılan yeni teknoloji oldu. Firma eski kayıtları veya yeni çekimleri dinleyicilere çok açılı seçeneklerle ulaştırıp, tercihi onlara bırakıyor. Bunun eski kayıtlar, canlı streamler ve canlı performansların sonraki video yayınları için önemli bir gelir kaynağı oluşturacağı düşünülüyor.

 

Yapılan yatırımlar çok büyük gözükse de uygulamaların pazarda tutulması halinde geri dönüşlerin çok hızlı ve büyük ölçekli olacağı düşünülüyor.

 

Fotoğraf: Heshan Perera
İlginizi Çekebilecek Yazılar  UMG’de Virgin Records İçin Yeni Dönem