Canlı Stream ve Sanal Konser Platformları Artıyor

Covid 19 süreci ile birlikte  konser organizasyonlarının iptali ve müzikli mekanların kapatılması, sektörün farklı paydaşlarını değişik şekillerde etkiledi. Sanatçıların hayranlarıyla buluşmasını sağlamak için gerek sanatçıların gerekse dijital platformların yeni arayışları canlı streamleri ve sanal konser uygulamalarını beraberinde getirdi. Canlı streamlere veya sanal konserlere ilgi dünyada gittikçe büyüyor. Müzik sektörü bu potansiyeli farklı bakış açılarıyla değerlendirmeye ve bu alanın yönünü belirlemeye  çalışıyor.

 

Bunu ilk keşfeden platformlardan birisi olan Bandsintown’un canlı streamlere ilişkin anketi hem sanatçı bakış açısını hem hayranların bakış açısını ortaya koyuyor. 530.000 sanatçının kayıtlı olduğu Bandsintown, Covid-19 sırasında öne çıkan canlı müzik şirketlerinden biri oldu. 25 Mart’tan bu yana, resmi Bandsintown sanatçı sayfalarına 43.000’den fazla canlı stream etkinliği eklendi.

 

Bandsintown’un 5-10 Ağustos tarihleri arasında 5.500 hayran ve 450 sanatçı ile gerçekleştirildiği anketin sonucu canlı streamlerin müzik endüstrisinde uzun süre etkili olacağını ortaya koyuyor. Önemli ip uçları ortaya koyan anketle ilgili haberimizi linkten okuyabilirsiniz.

 

Öte yandan canlı stream ve sanal konser platformlarına ilişkin önemli gelişmeler var. Mevcut platformların bazıları hizmetlerini bu yöne kaydırırken bazıları da yeni ortaklıklarla bu alana giriş yapıyor.

 

MelodyVR Napster’ı Satın Alıyor

 

Sanal gerçeklik gözlükleri veya cep telefonları ile izlenebilecek canlı konser organizasyonları gerçekleştiren bir sanal gerçeklik platformu olan MelodyVR, müzik streamingi ve canlı müziği sanal gerçeklikte birleştirmek için Napster olarak hizmet veren Rhapsody International’ı satın aldığını duyurdu. 70 milyon dolarlık satın alma ile hem sürükleyici canlı performanslar hem de müzik streaming hizmeti sunacak bir müzik platformunun oluşturulması sağlanacak.

 

Yaklaşık 20 yıldır yasal bir hizmet olarak yoluna devam eden Napster dört kıtada üç milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor ve tüketicilere/B2B ortaklarına 90 milyondan fazla lisanslı parça sunuyor. 2019’da 10,8 milyar adet stream ve 113 milyon dolarlık gelir bildiriminde bulundu.

 

MelodyVR 2018’de piyasaya girdi ve akıllı telefon uygulaması olarak 2019’da piyasaya sürülmesiyle büyümesi hızlandı. ABC’nin Good Morning America, Live Nation ve seçkin 5G lansman ortağı olan O2 Telefonica ile gerçekleştirilen yüksek profilli iş birlikleri, markanın kurulmasına yardımcı oldu.

 

Napster ve MelodyVR bağımsız işletmeler olarak faaliyet göstermeye devam edecekler. Yapılan açıklamada, satın alma için “türünün tek örneği, gelecekteki birleşik eğlence hizmetleri platformunun temelini atıyor” yorumu yapıldı.

 

MelodyVR CEO’su Anthony Matchett web sitesinden MelodyVR’nin Napster’ı satın almasının, sürükleyici görsel içerik ve müzik streamingi birleştiren ilk müzik eğlence platformunun geliştirilmesiyle sonuçlanacağını duyurarak şunları söyledi: “Canlı ve kayıtlı müzik günümüzün müzik hayranları bakımından, özünde birbiriyle bağlantılıdır. Sevdiğimiz sanatçıların albümlerini dinlemenin yanında canlı performanslarını da görmeyi isteriz. Müzik endüstrisini etkileyen ilk platformlardan  biri olan Napster’ı satın almamız, dünyanın en önde gelen müzik deneyiminin işitsel ve görsel medyada sorunsuz bir şekilde sunulması ve gerçek anlamda yeni nesil bir müzik hizmetinin takdim edilmesi arzumuzdan doğdu.”

 

Napster CEO’su Bill Patrizio ise şunları söyledi: “Bu, birbirini tamamlayan platformlara ve sadık izleyicilere sahip iki kuruluş için muazzam bir sonuç ve tek bir şirket olarak ilerlesek bu kadar heyecanlı olamazdık. Napster ve MelodyVR’nin ürün, teknoloji ve kültürel sinerjisi müzik severler, sanatçılar ve tüm müzik endüstrisi için muazzam yenilikler getirecek. İyi şeyler birlikte olmaktan çıkar ve güçlü yönlerimizi birleştiren, tüketicilerle içerik oluşturuculara ve reklam verenlere daha da geniş bir içerik yelpazesi sunan güçlü bir platform oluşturmayı dört gözle bekliyoruz.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  SOCAN ve Audible Magic İşbirliği

 

Napster’ın şarkı kütüphanesi ve MelodyVR’nin sanal canlı müzik şovlarından oluşan kataloğunun kombinasyonu, kullanıcılara kapsamlı bir işitsel ve görsel müzik deneyimi sunacak.

 

MelodyVR, aralarında Post Malone, Cypress Hill, KISS, Lewis Capaldi, Kesha, Khalid, Luke Combs, John Legend, Kelly Clarkson, Panic gibi çeşitli yeteneklerden sanal gerçeklik şovları sunmuştu.

 

eMusic’ten Yeni Platform: eMusicLive

 

Dijital müzik abonelik hizmeti eMusic, yeni bir canlı stream platformu  eMusicLive’ı başlatmak için 7digital ile ortaklık kurdu.

 

eMusic’in yeni hizmeti “doğrudan web tabanlı tek bir platformda, sanatçıların canlı konserlerinden toplu bilet satışları, müzik satışları, ürün ve koleksiyonlar gibi ticari fırsatları sağlayarak çevrimiçi performanslardan daha iyi gelir elde etmelerine” olanak tanıyacak. Gerçek zamanlı VIP deneyimleri, soru-cevap ve sanal ödüller de uçtan uca kapalı döngü sistemi içinde mümkün olacak.

 

Platform, sanatçıların müzik satmaları veya albümlerinin tanıtılmasını sağlamak için entegre, sanatçıya özgü bir 7 dijital mağazası oluşturacak. Sanatçılar YouTube Live, Twitch, Instagram Live’da streamlerini koyabilecek veya doğrudan eMusicLive’da bir performansa ev sahipliği yapabilecekler.

 

eMusic Başkanı Tamir Koch, “eMusic olarak, sürdürülebilirlik  sağlayan, verimsizlikleri ortadan kaldıran veya sanatçılar için yeni gelir akışları yaratan teknolojilere, inandıklarını söyleyerek tüm bu ticari seçenekleri uçtan uca tek bir çözümde bir araya getirmek için eMusicLive’ı oluşturduklarını” belirtti.

 

7digital’in CEO’su Paul Langworthy ise dünya çapında uygulanan sosyal mesafe önlemlerinin sanatçılar arası yeni canlı etkileşim biçimleri için bir fırsat yarattığını belirterek, bunun, müziğin katılım stratejilerinde veya iş modellerinde kilit rol oynayabileceğini ifade etti.

 

Platform, önümüzdeki günlerde yeni sanatçıların 20 canlı performansıyla başlayacak.

 

Dreamstage

 

Sony Music Entertainment’ın Küresel Dijital Bölümü ve ABD Satış ve Dağıtım eski Başkanı Thomas Hesse,  CTO Scott Chasin ve artistik direktör Jan Vogler’in ortaklaşa kurdukları Dreamstage sanatçıların canlı yayınlanan performansları için bilet satarak gelir elde etmelerini sağlayacak biletli canlı performans etkinliklerini başlatıyor. Dreamstage, sanatçıların kendilerinin hazırladığı biletli, canlı performanslar için ücretli yayın platformunu açacak. Dreamstage ile sanatçılar, etkinlikleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturup yönetebilecek, sosyal medyada tanıtım yapabilecek, şov sırasında hayranlarıyla etkileşim oluşturabilecek ve analizlerle hayran kitlelerini daha derinlemesine anlayabilecek.

 

Konserlerin, sanatçıların istedikleri her yerde kaydedilebildiğini belirten Hesse, tüm performansların sanatçının tercih ettiği bir yerden kaydedildiği ve sanal izleyicilerle dolu sanal salona yansıtıldığını söyledi.

 

 

Spotify’da Sanal Etkinlik İşlevi İddiası

 

Öte yandan Digital Music News haberine göre Spotify’da Livestreaming Konserlerine yöneliyor. Spotify’ın son dönemlerde her ne kadar müzik dışı yatırımlara ağırlık verdiği görülse de canlı streaming konserlerine yönelik potansiyelin de farkında olduğu anlaşılıyor.

 

İddiaya göre “Sanal etkinlik” işlevinin ekran görüntüleri kısa süre önce sosyal medyada yerini aldı. Ancak Spotify yetkilileri görüntülerin gerçekliğini henüz doğrulamadığı gibi reddetmedi de.

 

Fotoğraf: Greg Weaver