ByteDance’tan 27 Milyar Dolarlık Reklam Geliri

Haber kaynaklarına göre TikTok’un sahip olduğu Bytedance, yılsonuna kadar 27 milyar dolarlık reklam geliri elde edecek.

 

Reuters, konuya ilişkin bilgisi olan iki kişinin, TikTok’un sahip olduğu ByteDance’ın bu yıl Çin’de en az 180 milyar yuan (27,2 milyar dolar) reklam geliri elde etme yolunda ilerlediğini ve bu rakamın dijital reklam pazarındaki yerini sağlamlaştırdığını doğruladığını bildirdi.

 

Reuters’in haber kaynağına göre, şirketin 2020 için toplam gelir hedefi yaklaşık 30 milyar dolardı ve bu son rakamlar, planına uygun performans gösterdiği anlamına geliyor.

 

ByteDance küresel olarak TikTok’un en iyi bilinen hizmeti olsa da uygulama Çin’li şirketin gelirlerine çok az katkı sağlıyor. Kaynaklardan birisine göre reklam gelirinin yaklaşık % 60’ı TikTok’un Çin versiyonu Douyin’den, % 20’si haber sitesi Jinri Toutiao’dan ve % 3’ün altında bir oranda uzun videoların yer aldığı platformu Xigua’dan geliyor.

 

Reuters’de çıkan habere göre danışmanlık şirketi R3 ByteDance’ın 2019 yılında Baidu’yu geride bırakarak ülkedeki toplam dijital reklam harcamasının % 23’ü (7,6 milyar dolar) ile Çin’in en büyük ikinci dijital reklam oyuncusu olduğu görüşünde. İlk sırada 10,9 milyar dolarla ve % 33’lük payla Alibaba Group var. Başka bir kaynağa göre de BayteDance ve Alibaba arasındaki fark bu yıl azaldı.

 

Reuters, ByteDance’ın 2019 reklam gelirlerinin 16 milyar dolar olduğunu söylüyor ve kaynağa göre ByteDance’ın küresel hedeflerini sürdürürken, gelecek yıl kendi ülkesinde üç ana alana; e-ticaret, arama motoru ve daha uzun formattaki videolara yatırımı artırmayı planladığını belirtiyor.

 

Fotoğraf: Rod Ramsell
İlginizi Çekebilecek Yazılar  ByteDance, TikTok Hindistan'ı yerel rakibi "Glance" e satabilir