ByteDance vs. Tencent: Tekel Savaşları

ByteDance Ltd., WeChat ve QQ platformlarında oluştuğu iddia edilen tekelleşme nedeniyle Tencent Holdings Ltd.’e dava açtı. Bloomberg haberine göre bu dava Çin’in önde gelen sosyal medya devleri arasındaki anlaşmazlığı tırmandırdı.

 

TikTok’un sahibi ByteDance Pekin’de açtığı dava ile Tencent’in, WeChat ve QQ’da dünya çapında popüler olan kısa video uygulamasının Çinli ikizi Douyin’in içeriğine erişimi engelleyerek Çin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia etti. Mahkemeden, Tencent’in eylemlerini durdurması ve 90 milyon yuan (14 milyon dolar) tazminat ödemesi yönünde karar vermesini talep etti.

 

Büyük müzik şirketlerinin piyasaya girmesiyle birlikte münhasır sözleşmeler üzerinden hareket etmeye çalışan Çin’in önde gelen teknoloji devleri ve şirketleri münhasırlık üzerine kurulu bir pazar stratejisini benimsemiş, ancak bunun pazarın gelişmesini engellediğinin anlaşılması üzerine, devletin müdahalesi söz konusu olmuştu.

 

Pekin’in internet şirketleri arasındaki tekelci davranışı ortadan kaldırmayı amaçlayan ve teknoloji sektöründe satışları tetikleyen taslak düzenlemeleri açıklamasından aylar sonra gelen dava, Çin pazarının gelişmesinde önemli engel olabilecek münhasıriyet savaşları bakımından da müzik endüstrisi için önemli bir adım olabilir.

 

Bir ByteDance sözcüsü, “Rekabetin tüketiciler için daha iyi olduğuna ve yeniliği teşvik ettiğine inanıyoruz” diyerek haklarını ve kullanıcılarının haklarını korumak için bu davayı açtıklarını belirtti.

 

Fotoğraf: Li Yang
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent’in Universal’den % 10 Daha Hisse Alması İşlemi Tamamlandı