ByteDance, TikTok Hindistan’ı yerel rakibi “Glance” e satabilir

Bloomberg geçtiğimiz günlerde yaptığı haberle TikTok’un, Hintli teknoloji firması InMobi’ye ait ve TikTok rakibi Roposo’nun sahibi Glance’e satışı ile ilgili bir ihtimal olduğunu bildirdi.

 

Habere göre ByteDance Ltd., Güney Asya ülkesinde süresiz olarak yasaklanan başarılı kısa video paylaşım uygulamasını yeniden canlandırmak için, TikTok’un Hindistan’daki varlıklarını satış imkanlarını araştırıyor.

 

SoftBank, ByteDance ve Glance arasında süren görüşmelerden haberdar olan kişilere göre görüşmeler Japonya’daki SoftBank Group Corp. şirketi tarafından başlatıldı. SoftBank, Glance’in ana şirketi InMobi Pte’nin yanı sıra TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’in de destekçisi.

 

TikTok Hindistan’da güvenlik tehdidi nedeniyle kapatılan 59 Çin uygulaması arasında yer alıyor. Uygulama, iki ülke arasındaki sınır çatışmalarının ardından, egemenlik ve güvenlik tehdidi nedeniyle Çin menşeli uygulamalara yönelik geniş kapsamlı baskının sonucunda Haziran 2020’den bu yana yasaklı.

 

Hindistan’ın geçtiğimiz ay yasağın kalıcı olduğunu açıklamasının ardından ByteDance Hindistan’daki operasyonlarını sonlandırmaya başladı ve yerel çalışanlarının işlerine son verdi. Bu nedenle TikTok’a rakip yerel uygulamalarda patlama yaşandı.

 

20 aylık kısa video paylaşım platformu Roposo ise TikTok yasağının ardından muazzam bir hızla büyüdü. Aralık ayında Google Inc. ve milyarder Peter Thiel’in Mithril Capital tarafından finansman sağlanmasının ardından unicorn (1 milyar dolar üstü) bir girişim oldu.

 

SoftBank, TikTok’un Hindistan varlıklarını kurtarmak için TikTok için Hindistan’da yerel ortak arayışı içerisinde ama taraflar anlaşsa bile satışın Hindistan ve Çin hükümetleri tarafından da onaylanması gerekebilir. Tarafların teknoloji transferine ilişkin politikaları nedeniyle bu onayların verilmemesi de kuvvetle muhtemel.

 

Fotoğraf: Sylwia Bartyzel
İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube, Kısa Formatlı Videolar İçin TikTok Benzeri Butonu Deniyor