ByteDance Müzik Yapımcılığına Mı Girişiyor?

MBW, TikTok’un vermiş olduğu bir iş ilanından yola çıkarak TikTok’un bir müzik yapım şirketine dönüşüp dönüşmediğini tartıştığı haberinin üzerine yeni argümanlar ekliyor. TikTok ilanında iş tanımı arasında “Yeni müzik yeteneği bulmak ve sözleşme imzalamak” yer alıyordu.

 

MBW haberine göre ByteDance ve TikTok, Londra, Los Angeles ve Sao Paulo’da (Brezilya) hem deneyimli A&R’ler hem de yeni sanatçılar için “A&R (Artists ve Repertuar) Yöneticileri” iş ilanları daha global bazlı.

 

L.A. tabanlı iş için iş tanımları arasında, “Sanatçıların ByteDance’i sanatçı geliştirme, tanıtım ve gelir sağlama yönünde 1 numaralı ortak olarak görmelerini sağlamak” yer alıyor. İlana göre bu kişi “ABD müzik ortamına” odaklanacak ve “Türler arasında yeni sanatçılar tanımlayacak, sözleşmeler imzalayacak ve sanatçıları geliştirecek”. Ek olarak “Sanatçılar ve platform arasında yaratıcı ve stratejik bir bağlantı görevi görecek”.

 

Ayrıca, bu kişi “Kayıtların üretimini denetleyecek ve kayıt sürecinin tüm yönlerini, yazım aşamasından son kayıtların teslimine kadar denetim” görevini de üstlenecek. İlana göre müzik endüstrisinde en az beş yıllık deneyim sahibi olacak.

 

Londra’daki ilanda ise TikTok, işe alacağı A&R Yöneticisinin yeni TuneCore destekli SoundOn dağıtım platformunu destekleyeceğini belirtiyor. İlanda SoundOn, “TikTok entegre tanıtım araçlarından evrensel müzik dağıtımına, çeşitli para kazanma fırsatlarından akıllı müziğe kadar, müzik yaratıcılarına kariyerlerinin her adımında daha iyi hizmet vermek için tasarlanmış, TikTok tarafından desteklenen hepsi bir arada bir platform” olarak tanımlanıyor.

 

Londra merkezli A&R Müdürünün “Türler arasında yeni sanatçıları tanımlaması, sözleşme imzalaması, yönetmesi ve geliştirmesi” ve “Veri odaklı bir zihin ve iyi bir editoryal anlayış” tanımlamaları yapılmış.

 

Ayrıca, özellikle “Müzik şirketlerinde hem yeni ortaya çıkan sanatçıları hem de yerleşik sanatçıları keşfetme ve yönetme konusunda başarı hikayeleri olan beş yıldan fazla A&R deneyimine sahip olmaları” da aranan nitelikler arasında.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Vibe Music Arabia Kuruldu

 

Brezilya merkezli A&R Manager ilanı ise Sau Paulo’da ByteDance için yayınlanan ilanda ByteDance, “SoundOn & AOP”u, ByteDance’in bağımsız sanatçıları izleyici ve kariyer gelişimi için araçlarla güçlendirmek üzere tasarlanmış kendi müzik dağıtım ve tanıtım platformu olarak tanımlıyor.

 

İlana göre SoundOn şu anda TikTok (müzik keşif uygulaması) ve Resso (müzik streaming uygulaması) tarafından destekleniyor ve gelecekte Capcut ve Helo gibi daha fazla ByteDance ürününü entegre etme planı var.