Bülent Forta: “Cayma Hakkı Yanlış Kullanılıyor”

Müzikanaliz tarafından 24 kasım 2021 saat 14.00’da yapılacak olan “Cayma Hakkı” webinarı öncesinde Bülent Forta ile konuştuk.

 

Müzikanaliz: Cayma hakkı konusu müzik sektörü için ne anlama geliyor?

 

Bülent Forta: Cayma hakkı eser sahiplerine mağdur olmamaları için tanınmış bir hak. Eserlerini izin alarak kullanacak olan yapımcının sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, eser sahibine sözleşmeden çekilme imkanı tanıyor. Bu eser sahibinin eserinin, öncelikle alenileşmesini sonra da ticari dolaşıma girmesini garanti ediyor. Yapım şirketlerini sözleşme hükümlerine uymaya zorluyor. Tüm dünyada var olan bir uygulama zaten.

 

Müzikanaliz: Bu olumlu bir husus değil mi?

 

Bülent Forta: Bu çerçevede kaldığı takdirde gayet olumlu ama ülkemizde diğer ülkelerdekinden farklı, hatta yanlış biçimde kullanılıyor. Yapımcı gerekli izinleri alıp ve albümü yaptıktan ve ticari dolaşıma sürdükten, yani üzerine düşeni yaptıktan sonra dahi her hangi bir gerekçeyle cayma hakkı kullanılabiliyor. Eser sahibi bildirim yaptığı zaman haklı mı haksız mı bakılması için yapımcının dava açması gerekiyor. Bu durum hakkın doğru olmayan bir biçimde kullanılması halinde yapımcıları zarara uğratan sonuçlar doğuruyor.

 

Müzikanaliz: Bu türden çok vaka var mı?

 

Bülent Forta: Binlerce vakadan söz etmek elbette mümkün değil ama bir çok yapımcı farklı nedenlerle cayma hakkı kullanımına muhatap oldu.

 

Müzikanaliz: Bu webinardan beklentiniz nedir?

 

Bülent Forta: Yapım şirketlerinin meslek birliği olarak esas işimiz lisanslama yapmak ama başta üyelerimiz olmak üzere sektörün tümüne dönük bilgi paylaşımının da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Müzikanaliz webinarları bu bakımdan önem taşıyor. MÜYAP hukukçuları uzun süredir cayma hakkı üzerinde çalışma yapıyordu. Bu webinarda çalışmaların sonuçlarını başta üyelerimiz sonra da sektörün diğer oyuncularıyla paylaşmayı ve sorunu birlikte ele almayı hedefliyoruz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  "Cayma Hakkı" Webinarı Yayında

 

Webinara katılmak üzere kayıt olmak için tıklayınız.