Bob Dylan’a Katalog Satışı Sonrası Dava

Ünlü sanatçı Bob Dylan, müzik kataloğunu Universal Music’e sattıktan sonra 7,25 milyon dolar değerinde dava ile karşılaştı.

 

Sanatçı 2020 yılının sonunda sahip olduğu tüm repertuarını Universal Music’e satmış, kataloğunun 300 milyon doların üzerinde bir değerde olduğu haberlerde yer almıştı. Şimdi de Digital Music News, şarkı yazarı, tiyatro yönetmeni ve psikolog Jacques Levy’ın eşinin Bob Dylan’a 7,25 milyon dolar değerinde dava açtığı haberini yayınladı.

 

Jacques Levy’nin eşi Claudia Levy, New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi’ne telif haklarına aykırılık gerekçesiyle şikâyette bulundu. Levy, Bob Dylan’ın 1976 yılında yayınlanan “Desire” albümündeki dokuz şarkıdan yedisinde eşinin hak sahibi olduğu iddiasını dile getirdi. Şarkılardan elde edilecek gelirden yüzde 35’inin Levy’nin olacağı konusunda Dylan ve Levy arasında sözleşme olduğunu belirtti. Ancak UMG ile yapılan devasa sözleşmeden Levy’nin sahip olduğu telif bedeli kendisine verilmemişti.

 

Ünlü müzisyen Bob Dylan ve kariyerleri süresince uzunca birlikte çalıştığı sanatçı Jacques Levy’ın eşi arasındaki dava süreci devam ediyor.

 

Fotoğraf: Brett Jordan
İlginizi Çekebilecek Yazılar  IFPI Global Müzik Endüstrisi Raporunu Yayınladı