BMG: Komşu Haklar Alanına Girdik

BMG Mayıs sonlarında yaptığı açıklama ile yorumcular için komşu haklar alanında çalışacak yeni bir birim oluşturduğunu bildirdi. BMG bir yapım şirketi olarak kendisinin haklarını kuruluşundan beri topluyordu.

 

Esas olarak küresel düzeydeki hak takiplerini gerçekleştirmeyi hedefleyen BMG, bu birimin kurulmasıyla birlikte sanatçılara edisyon, yapım, kütüphane müzikleri, film, kitap, ve menajerlik çalışmalarına ek olarak yedinci bir alanda da hizmet vermeye başlamış olacak. Böylece şirket bir sanatçının hemen tüm ilgi alanlarında sözleşme imzalayabilir hale gelmiş oldu.

 

BMG ilk anlaşmasını İngiliz DJ Jonas Blu ve WHO’nun solisti Roger Daltry  ile yaptı. Bu birimin yöneticisi olan BMG Başkan Yardımcısı David Miller, ulusal bazda çok yetkin meslek birlikleri olmakla beraber küresel düzeyde takibin özel çalışma gerektirdiğini vurguladı.

 

Yıllık 2,7 milyar Dolar düzeyinde olan komşu haklar gelirleri her yıl ortalama yüzde yedi oranında büyüdüğü için cazip bir pazar oluşturmaya devam ediyor.

 

BMG CEO’su Katovsky ise  bu alanın en büyüğü değil ama kesinlikle en iyisi olmayı hedeflediklerini söyleyerek sanatçıların haklarını daha etkin takip edeceklerini belirtti.

 

Gelişmeyle ilgili olarak MusicWeek’e konuşan PPL CEO’su Peter Leatham durumu rekabeti geliştirici bir unsur olarak kabul ettiklerini belirterek ve BMG’nin alana katılmasının kendi durumlarını değiştirmeyeceğini söyleyerek PPL’in uzun yılların getirdiği bir deneyime, veri tabanına ve yazılıma sahip olduğunun altını çizdi.

Fotoğraf: Drew Patrick Miller

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  SiriusXM 2020 Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı