Bluetooth LE Audio Hazır

Kablosuz standartlarından sorumlu Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG), yeni bir düşük enerjili ses standartını duyurdu.

 

Bluetooth LE Audio isimli bu yeni standart, daha iyi ses kalitesi sağlarken güç verimliliğine odaklanıyor. Yeni özellik ilk olarak 2020’de duyuruldu ve Bluetooth SIG’nin standartı tanımlaması yaklaşık iki yıl sürdü. Henüz bu özelliği kullanan hiçbir ürün yok. Bluetooth SIG, 2022 tatil sezonunda Bluetooth LE Audio özellikli tüketici cihazlarını görmeyi beklediğini söyledi.

 

Bluetooth SIG yaptığı açıklamada  bu çalışmanın tarihlerindeki en büyük spesifikasyon geliştirme projesi olduğunu ve , kablosuz ses piyasasının sınırlarını genişlettiğini ifade etti.

 

Yeni LC3 codec bileşeni, sesi kablosuz bağlantı yoluyla iletmeyi daha verimli kılacak şekilde tasarlandı. Bu, temel SBC codec bileşeninden daha yüksek kaliteli ses anlamına geliyor. Bluetooth SIG, klasik SBC codec bileşeninin genellikle 1,5 Mbps ses akışını 345 Kbps (0,345 Mbps) akışa kodladığını söylüyor. Bluetooth LE Audio codec bileşeni (LC3), aynı akışı SBC codec bileşeninden daha iyi ses kalitesiyle 160 Kbps’ye (0.160 Mbps) sıkıştırabiliyor.

 

Yeni LC3 codec bileşeni, Bluetooth LE Audio spesifikasyonu için yapılan birçok iyileştirmeden yalnızca biri. Diğer bir yeni özellik ise Auracast adlı bir uygulamayla birden fazla ses cihazını tek bir kaynağa bağlayabilme özelliği.

 

Auracast, tek bir telefona iki çift kulaklığı veya aynı TV’ye birkaç kulaklığı bağlamanıza olanak tanıyor. Bluetooth SIG, kullanıcıların WiFi ağları gibi ses kaynaklarını arayabileceklerini, bağlanmak için QR kodlarını tarayabileceklerini veya kolay bağlantı için NFC özellikli yüzeyleri kullanabileceklerini söyledi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Şarkı Yarışmasında Avatarlar Sahnede