Beyne Doğrudan Müzik

Elon Musk, “Neuralink” isimli gizemli bir proje üzerinde çalışıyor. Bu proje, müziği doğrudan beynimize aktarmanın bir yolunu oluşturabilir.

 

“Neuralink” isimli projede beyin – bilgisayar arayüzü üzerinde çalışılıyor. SpaceX ve Tesla’ya da sahip olan Musk, Twitter üzerinden kimi ayrıntılar paylaştı. Bir bilgisayar bilimcisinden gelen soruya yanıt veren Musk, arayüzün beyne doğrudan müzik streamingi sağlayabildiğini doğruladı.

 

Austin Howard  isimli kullanıcı “Neuralink’i uygularsak – doğrudan çiplerimizden müzik dinleyebilir miyiz? Harika özellik ” şeklindeki Twitter’daki sorusuna karşılık Musk, “Evet” cevabını verdi.

 

Musk, Neuralink’i 2016’da kurdu ve 2019 yılında bu teknoloji hakkında kamuya açık sunum yaptı.

 

Bu etkinlik sırasında doğrudan bir bilgisayarı ve beyne takılan bir çipi bağlayan “dikiş makinesi benzeri” bir cihaz üzerinde çalıştıklarını anlattı. Musk, teknolojiyi ilk olarak Parkinson hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklardan muzdarip insanlara yardımcı olacak şekilde tasarladıklarını söyleyerek, ayrıca çipin beynin bağımlılıktan sorumlu bölümlerini yeniden eğitmeye yardımcı olabileceğine belirtti.

 

Ancak Elon Musk, Neuralink’in nihai olarak insanların yapay zeka ile rekabet etmesine yardımcı olmayı amaçladığını belirtiyor.

 

Musk çipin lazer göz ameliyatına benzer bir sistemle yerleştirilebileceğini belirtmişti.

 

Duyumlar ve haberlere göre, hayvanlar üzerinden deneme yapıldı. İnsanlar üzerindeki denemelerin bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanırken Covid-19 nedeniyle yapılamadı.

 

Fotoğraf: Alina Grubnyak
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Üretiminde Yapay Sinir Ağları