Bankacılık Sektörü Müzik Dünyasında

Rusya, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük bankası olarak bilinen devlet kontrolünde olan Sberbank Rusya ve o bölgedeki diğer 10 ülkede mevcut olan ve altı milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan Zvuk adlı müzik streaming servisini satın aldığını duyurdu.

 

Böylelikle Sberbank, ekosistemine Zvuk’u dahil ederek SberZvuk adı altında yeni bir ses streaming hizmeti ortaya çıkartıyor.

 

Kendi web sitesinden yapılan açıklamaya göre SberZvuk markası altında verilecek olan ses streaming hizmeti, Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group gibi dünyanın önde gelen müzik firmaları ile yerel ve bağımsız kayıt stüdyolarından aldığı 40 milyon şarkıyla birlikte, popüler sesli kitap ve podcast koleksiyonunu bir araya getirecek.

 

Zvuk, Rusya’da müzik streaming pazarının öncüleri arasında yer alıyor. 2010 yılında piyasaya sürülen servis 2015 yılında App Store’da en iyi müzik uygulaması olarak tanındı ve 2016’da İlk 20’ye girdi. Servis, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu  dahil 11 ülkede  mevcut.

 

Anlaşmaya göre Sberbank, Zvuk’un tamamına sahip olacak. 2014 ve 2017 yılları arasında Zvuk’a başkanlık eden Mikhail Ilyichev, yeni CEO’su olarak atanacak ve mevcut CEO Igor Mukhin ekibin bir üyesi olarak kalacak.

 

Açıklamada streaming hizmetlerinin önemine vurgu yapılarak, bu hizmetlerin farklı ekosistemlerde müşteri deneyimine önemli bir katkı sağladığı belirtiliyor.

 

Yapılan açıklamaya göre anlaşmayla Zvuk, mevcut hizmetleriyle ve iyileştirmelerle Sberbank ekosistemine entegre olacak. Sberbank ve Zvuk, halihazırda SberPay ödeme hizmeti ile ses streaming hizmetini Sberbank ID’ye entegre etti. Müzik, gelecekteki abonelik hizmetleri ve bankanın akıllı cihazları aracılığıyla da sunulacak. Müzik streaming hizmetinin logosu ve adı, şirketin tüm platformlarında, sber-zvuk.com web sitesinde, mobil uygulamalarda ve sosyal medyada değiştirilecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Hollywood’ta Önce Teste Sonra Çekime

 

Sberbank İcra Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Lev Khasis, Rusya’da 64 milyondan fazla çevrimiçi müzik dinleyicisi olduğunu ve müzik streaming hizmetlerinin kullanıcılarının yarısının günde bir saatten fazla müzik dinlediğini ifade ederek Zvuk’taki yatırımların, bankanın ekosistemini geliştirme stratejisiyle tamamen uyumlu olduğunu ifade etti. Sberbank’ın, müşterilerinin ihtiyaç ve talepleri merkezde olacak şekilde çözümler geliştirdiğini de belirten Khasis, Zvuk için “Ekosistemimizde alacakları yerin, müziğin her insanın hayatındaki yeri kadar doğru ve özel olacağına eminim” dedi.

 

Zvuk CEO’u Mikhail Ilyinichev ise “Bağımsız bir oyuncu olarak Zvuk için, dinleyicilerin ihtiyaçları bir numaralı önceliktir ve müzik her zaman operasyonlarımızın ana odak noktası olmuştur” diyerek, ekibin dinleyicilerin ses içerik taleplerini en iyi şekilde karşılamak için ne yapılması gerektiğini her zaman bildiğini ancak kaynak yetersizliği yaşadıkları vurgusu yaparak önceki deneyim ve uzmanlığı fırsatlarla birleştirme imkanı üzerinde durdu.

 

Bankalar hizmetlerini çeşitlendirmek suretiyle müşteri deneyimlerini geliştiriyorlar. Kişisel finans yönetiminden gelecek planlamasına, eğlence hayatından müşterilerinin kişisel gelişimine kadar pek çok farklı yönde hizmet ve ayrıcalıklar sunuyorlar. Ekosistem bir şekilde farklı sektörlerle entegre oluyor ve sürekli yenileniyor. Öte yandan müzik dünyası da yeni ortaklıklarıyla yeni iş modellerini çeşitlendirmeye devam ediyor. Müzik, bankacılık ekosisteminde önemli bir yer edinebilecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz.

 

Fotoğraf: muzikanaliz