Bağımsız Festivallerin Sonu mu?

İngiltere festivallerinin temsilcisi olan Bağımsız Festivaller Birliği, ABD’de ve dünyada yankı uyandıran açıklamasında alarm zillerini çalarak, hükümetin “kararlı” desteği olmazsa 2021 ve sonrasında İngiltere’nin “bağımsız festival çöplüğü” olacağını belirtti.

 

BFB’ye göre yaz sezonunda festival sektörünün büyük bir kısmı 800 milyon Pound düzeyinde bir geri ödeme yüküyle karşılaşacak. Bunun nedeni 2020 yılı için planlanmış etkinliklerin % 90 düzeyindeki bir kısmının yapılamaması olacak.

 

BFB ayrıca festivallerin telafi edilemeyen yatırım kaybı ile de boğuştuğunu, bağımsız festivallerin ortalama 375.000 Pound giderle karşı karşıya kaldığını ve bunların % 98,5 oranındaki kısmının Covid- 19 nedeniyle yapılan iptallere karşı sigortasız olduğunu belirtti.

 

Kapanma Riski Yüksek

 

Yapılan bir ankette, organizatörlerin % 92’si, salgın ve buna bağlı kapanmaların bir sonucu olarak, firmalarının dağılma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Anket ayrıca, mali kriz ve işlerin çöküşü nedeniyle festival sektöründe istihdam edilenlerin % 59’unun Eylül 2020 ve Şubat 2021 arasında işsiz kalabileceğini ortaya koydu.

 

Birlik bu veriler ışığında İngiltere Hükümeti’ne başvurarak lisans bedellerinin 2021 yılında ödenmesini, borç ve hibe süreçlerinin şeffaflaşmasını, işsiz kalanlara destek olunmasını talep etti.

 

Hükümetin talepleri karşısında anlayışlı davranmakla beraber somut bir adım atmadığını belirten Birlik CEO’su Paul Beard sektörün mevsimsel bir çalışma dönemi olduğunu ve bu nedenle ertelemelerin aslında tüm yıl gelirlerini etkilediğini belirtti.

 

Bağımsız festival düzenleyicilerinin taleplerinin yardım paketlerinin boşlukları arasında kaybolduğunu ve hiçbirinin yardım alamadığını söyleyen Beard, sonbahara kadar bir yardım programı uygulanmazsa ciddi iş kayıplarının olacağını ifade etti.

 

Fotoğraf: Krists Luhaers

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Citizen Vinyl: Yeni Plak Fabrikası