Avusturalya Hükümeti Nihayet Destek Vermeyi Kabullendi

Avustralya hükümeti, pandemiden etkilenen müzik ve sanat sektörü için 250 milyon dolarlık yaratıcı ekonomi paketini açıkladı. Çeyrek milyar dolarlık kurtarma planı müzik endüstrisi  ve Canberra arasında aylarca süren müzakereleri başarılı bir şekilde bitiriyor.

 

Haziran ayının başlarında, Live Performance Australia ve sektörel ortakları APRA ve ARIA hükümete 345 milyon dolar değerinde bir “iyileşme ve rahatlama” paketi sundu. Bugün duyurulan paket talep edilenden 100 milyon dolar eksik olmakla beraber sektör tarafından olumlu karşılandı.

 

Paketin 75 milyon dolarlık kısmı yapılacak konser, etkinlik ve turnelere katkı sağlamayı hedefliyor. 90 milyonluk kısmı ise devlet garantili imtiyazlı kredilere ayrılmış durumda. 35 milyon dolar civarında bir tutar kamu tarafından desteklenen sanat kuruluşlarına destek olarak kullanılacak.

 

Avusturalya Hükümeti sektör tarafından dile getirilen destek taleplerine aylardır olumlu yanıt vermiyordu. Paketin kabul edilmesi 10 Haziran tarihinde 1.200 sanatçı, çalışan ve işletmenin kamuoyuna açık mektup yayınlayarak can simidi talep etmesinden sonra gerçekleşti.

 

Fotoğraf: Keith Zhu
İlginizi Çekebilecek Yazılar  UMG’nin 2020 İlk Çeyrek Rakamları