Avrupa Birliği’nden Amazon’a Antitröst İncelemesi

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre komisyon, halka açık olmayan bağımsız satıcı verilerinin kullanımıyla ilgili Amazon’a İtiraz Beyanı gönderiyor ve e-ticaret iş uygulamaları hakkında ikinci bir inceleme başlatıyor.

 

Avrupa Komisyonu, Amazon’un çevrimiçi perakende pazarlarında rekabeti bozarak AB Antitröst kurallarını ihlal ettiği yönündeki öngörüşünü Amazon’a bildirdi. AB Amazon’u üçüncü taraf satıcılardan topladığı verileri kendi platformunda kötüye kullanmakla suçluyor.

 

Komisyon, Amazon’un kendi pazar yerinde satış yapan bağımsız satıcıların kamuya açık olmayan verilerini sistematik olarak üçüncü taraf satıcılarla doğrudan rekabet eden kendi perakende satışının yararına kullandığını söylüyor.

 

Komisyon ayrıca, Amazon’un kendi perakende satışlarına ve Amazon’un lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan satıcılar adına olası tercihli muamelesine yönelik ikinci bir resmi Antitröst incelemesi (soruşturması) başlattı.

 

Rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager yapılan açıklamada “Amazon gibi pazar gücüne sahip ikili rol oynayan platformların rekabeti bozmamasını sağlamalıyız” diyerek “Üçüncü taraf satıcıların faaliyetlerine ilişkin verilerin, bu satıcılara rakip olduğu durumda Amazon’un yararına kullanılmaması gerektiğini” ifade etti.

 

Vestager şöyle devam etti: “Amazon platformundaki rekabet koşulları da adil olmalıdır. Kurallar, Amazon’un kendi perakende tekliflerini yapay olarak desteklememeli veya Amazon’un lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan perakendecilerin tekliflerine avantaj sağlamamalıdır. E-ticaret patlaması ve Amazon’un önde gelen e-ticaret platformu olmasıyla birlikte, tüketicilere çevrimiçi olarak adil ve bozulmamış erişim tüm satıcılar için önemlidir”.

 

Antitröst incelemesine ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Christian Wiediger
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Nesnelerin İnterneti Hakkında Antitröst Soruşturması