Avrupa Birliği’nde Gündem Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Pazar Yasası

Avrupa Birliği Komisyonu 15 Aralık’ta Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Pazar Yasası ile ilgili tekliflerini yayınladı. 2001 e-Ticaret Direktifi’ni yenilemeyi ve platformlara yeni kurallar getirmeyi hedefleyen Dijital Hizmetler Yasası yasal olmayan içeriklerin kaldırılmasına ilişkin yeni haklar ve kurallar getiriyor.

 

Dijital Hizmetler Yasası, şeffaf ve güvenli bir ortam için durum tespitine ilişkin yükümlülükler dahil çevrimiçi aracılık hizmetleri için net bir hesap verebilirlik çerçevesi oluşturmayı amaçlıyor (ihtar ve eylem prosedürünün uyumlaştırılması gibi). Yasa, orantılı yeni kurallar ile yeniliği, büyümeyi ve rekabeti teşvik ederek daha küçük platformların, KOBİ’lerin, yeni kurulan işletmelerin ölçeklendirilmesini kolaylaştırıyor.

 

Dijital Pazar Yasası ise “sistematik platformlara” odaklanıyor. “Kapı bekçileri” olarak nitelendirilen büyük çevrimiçi platformlar için bir dizi ön kuralı getiriyor (yapılması ve yapılmaması gerekenler).

 

Dijital Pazar Yasası ile;

 

  • Tek pazarda hizmetlerini sunmaları için kapı bekçilerine bağımlı olan faaliyet kullanıcıları daha adil bir iş ortamına sahip olacaklar.
  • Yenilikçiler ve teknoloji start-upları, gelişimlerini sınırlayan haksız hüküm ve koşullara uymak zorunda kalmadan çevrimiçi platform ortamında rekabet etmek ve yenilik yapmak için yeni fırsatlara sahip olacaklar.
  • Tüketiciler, aralarından seçim yapabilecekleri daha fazla ve daha iyi hizmetlere, isterlerse sağlayıcılarını değiştirmek için daha fazla fırsata, hizmetlere doğrudan erişime ve daha uygun fiyatlara sahip olacaklar.

 

IFPI Başkanı Frances Moore, Dijital Hizmetler Yasası’nın yayınlanmasıyla ilgili  “Avrupa Komisyonu’nun dijital hizmetlerde daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık sağlama ve çevrimiçi yasa dışı içeriğin üstesinden gelmek için etkili yükümlülükler getirme hedefini şiddetle destekliyoruz” diyerek Avrupa Parlamentosu ve Konsey ile çalışmayı dört gözle beklediklerini ifade etti.

 

İki teklif, ortak karar prosedürüne uygun olarak şimdi Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi (Üye Devletler) tarafından incelenecek ve gerekli görülmesi halinde üzerinde bazı değişiklikler yapılacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-Romanya-CirculGlobus Kararı

 

 

Dijital Hizmetler Yasası teklifi için buraya tıklayınız.

 

Dijital Pazar Yasası teklifi için buraya tıklayınız.

 

Fotoğraf: Mika Baumeister