Avrupa Birliği Kültüre Desteğini 2,8 Milyar Avroya Çıkardı

Avrupa Birliği’nin 27 üyesi kültür için ek 600 milyon avroluk bütçeyi müzakere ederek kabul etti ve önümüzdeki 7 yıl içerisinde kültüre harcanacak bütçenin 2,8 milyar avro olmasını kararlaştırdı.

 

 

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi sonunda 27 üye ülke için iddialı, uzun vadeli bir kurtarma planı üzerinde anlaştı.

 

 

NextGenerationEU olarak adlandırılan bütçe, Avrupa üye ülkelerinin Ocak 2021’den itibaren önümüzdeki yedi yıl kültüre harcama yapması için ek 600 milyon avroyu içeriyor. Artnet News haberine göre ek bütçe Mayıs ayında yapılan ilk bütçe teklifinin gelen itirazlar neticesinde geri çekilmesinin ardından geldi.

 

 

Şimdi bütçenin Avrupa parlamentosu ve konsey tarafından resmen kabul edilmesi ve Aralık ayında üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor. AB hükümet organı ve ilgili ulusal parlamentolar arasında 21 günlük bir müzakere dönemi 17 Kasım’da başladı.

 

 

Avrupa parlamentosu kültür ve eğitim komitesi başkanı Sabine Verheyen, Artnet News’e yaptığı açıklamada “Parlamentonun Yaratıcı Avrupa programı için ekstra finansman sağlanmasını başardığı için memnun olduğunu” ifade etti. Verheyen, “Yaratıcı Avrupa için finansman artışı, finanse edilecek girişimler üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak ve Avrupa kültür girişimlerine ve profesyonellerine doğrudan fayda sağlayacaktır” dedi.

 

 

Ayrıca Kültürel ve yaratıcı sektörlerin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak için üye devletlerin, “Kurtarma ve Dayanıklılık Fonu” adlı başka bir AB bütçe planının, yüzde ikisini tahsis edebilmesini hedeflediğini de ekliyor ve “Üye Devletler, kültürel ve yaratıcı sektörleri ulusal iyileştirme planlarına tam olarak entegre etmeye teşvik edilmelidir” diyor.

Fotoğraf: Maryna Yazbeck
İlginizi Çekebilecek Yazılar  UMG Triller’dan Müziklerini Çekti