Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Yasası’nda Anlaştı

Avrupa Birliği, Dijital Hizmetler Yasası’nın (DSA) nihai metni üzerinde bir anlaşmaya vardı. Yeni mevzuat, çevrimiçi platformların ve hizmetlerin kötüye kullanımı ile yasa dışı ve zararlı içeriğin yayılmasının önlenmesine ilişkin net düzenlemeler içeriyor.

 

Dijital pazarın şekillenmesi, dijital hizmet sağlayıcılarının ve çevrimiçi platformların sorumluluklarının ve yükümlülüklerinin tanımlanması yönünde ele alınan son iki düzenlemden birisi olan Dijital Hizmetler Yasası pek çok tartışmalara sahne oldu. Hak sahipleri özellikle “Stay down; kaldırılan yasal içeriğin, ihlal olduğu sürece tekrar yüklenmemesi veya kalıcı olarak temelli kaldırılmasını sağlamaya yönelik bir düzenlemenin” yer almamasını eleştirmişler ve arama motorlarının yükümlülüklerinin artırılması gerekliliğini ortaya koymuşlardı.

 

DSA’ya ilişkin Parlamento, Konsey ve Komisyon temsilcilerinin bulunduğu triloji görüşmeleri halen sürerken yasanın tartışmalı maddeleri üzerinde bir nihai bir anlaşmaya varıldı. Nihai metin henüz yayınlanmadı ancak asıl amacın, zararlı, yanıltıcı ve yasa dışı içeriğin yayılmasını durdurmak için büyük çevrimiçi platformları ve hizmetleri sorumlu tutmanın olduğu açık bir şekilde ortaya konuldu.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, düzenlemenin “Çevrimiçi ortamın ifade özgürlüğünü ve dijital işletmeler için fırsatları koruyan güvenli bir alan olarak kalmasını sağlayacağını” söyledi.

 

Varılan anlaşmaya göre arama motorları için sorumluluk rejiminin uygulanması duruma göre değerlendirilecek. Avrupa Parlamentosu ve Konseyi arama motorlarını “önbelleğe alma” hizmetlerinin arasına koymayı teklif etmişti.

 

Öte yandan DSA’nın ikincil biletleme piyasasına ilişkin düzenlemeleri de içereceği görülüyor. Dijital Hizmetler Yasası, rastgele kontroller de dahil olmak üzere satıcılar tarafından sağlanan bilgilerin güvenilir olduğundan emin olarak ikincil biletleme pazar yerlerinin sorumlu davranmasını gerektirecek.

 

Event Industry News haberine göre European Alliance for Ticketing (Avrupa Biletleme Birliği), AB’nin, biletlerin yeniden satışının kötüye kullanılması da dahil olmak üzere daha güvenli ve daha adil bir çevrimiçi ortam oluşturmak için tasarlanmış bir düzenleme olan Dijital Hizmetler Yasası üzerinde geçici bir siyasi anlaşmaya vardığı haberlerini memnuniyetle karşıladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Komisyonu’ndan İzinsiz İçerik Yüklemelerin Engellenmesi İçin Kararlı Adımlar

 

Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin yanı sıra müzakerecilerden yapılan açıklamalara göre, yasa ikincil biletleme pazaryerlerinin sorumlu bir şekilde hareket etmesini sağlamak için bir dizi önlem içeriyor.

 

Buna göre bilet borsacıları yalnızca, pazaryerlerini doğrulamak için gereken temel bilgileri (“İş Müşterinizi Tanıyın” ilkesi) sağladıktan sonra biletleri listeleyebilecektir. İkincil pazar yerleri de yasa dışı olarak satılan biletler için rastgele kontroller yapmak zorunda kalacak. Ayrıca birden fazla kişinin aynı bileti görüntülediğini iddia eden açılır pencereler gibi alıcıları paniğe sokan tasarlanmış önlemler yasaklanacak.

 

Hem Parlamento hem de Konsey resmi onaylarını vermeden önce E-Ticaret Direktifinin resmi halefi olarak görülen DSA metninin teknik düzeyde tamamlanması gerekiyor. AB Resmi Gazetesinde yayınlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek olan yasanın, öncelikle büyük teknoloji şirketleri ile ilgili maddeleri, bu şirketler tarafından dört ay içerisinde uygulamaya konulacak.

 

Yasanın Temmuz ayı içerisinde çıkması bekleniyor.

 

Avrupa Birliği’nde bir önemli gelişme de Polonya’nın, 2019/790 sayılı Direktifin 17. maddesinin iptali için Adalet Divanı’na 2019 yılında açtığı davanın sonuçlanması olmuştu. Başvuru,  maddenin Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nda güvence altına alınan ifade ve bilgi özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle yapılmıştı. Ancak Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 26 Nisan 2022’de aldığı karara göre, Polonya’nın açtığı dava reddedildi. Konuya ilişkin haber için tıklayınız.