Asya’da Korsanla Mücadele

Dünyanın dört bir yanında lisans almaksızın IPTV yayını gerçekleştirenlere, korsan yayınlara ilişkin operasyonlar başlatılıyor. Asya ülkelerinde de korsana karşı mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Japonya, Tayland ve Tayvan’dan korsanla mücadele konusunda önemli haberler var.

 

Tayland’da korsana karşı operasyonlar düzenlendi. Tayland’da yapılan baskında 100 alıcı, şifre çözücü gibi korsan IPTV içerik sağlayıcısına el konuldu.Tayland’da daha önce de korsan IPTV ve benzer streaming servislerine operasyonlar düzenlenmişti. Operasyonlar DSİ (Department of special investigation- özel soruşturma departmanı) tarafından düzenlenmişti.2017’de tutuklamalar gerçekleşmiş, 2019’da bazı siteler operasyonlar neticesinde kapanmıştı.

 

Japonya’da korsan karşıtı mücadelede ön saflarda yer alan grup CODA (Content Overseas Distribution Association), Tayvan’da düzenlenen operasyon hakkında da bilgi verdi. Yasadışı stream yapan bir grup Tayvan’da suç örgütü olarak tanımlandı ve dokuz kişi tutuklandı.

 

Bu operasyon için Tayvan’da yasadışı yayın yaptığı şüphesi olan yerlerde arama yapmak üzere bir ekip kuruldu. Burada araştırma yapılarak Tayvan üzerinden Japonya’ya yayın yapanlara ulaşıldı.

 

CODA, telif hakkı gelişimi için farklı sistemlere de başvuruyor. En son kendi internet sitesinde Hello Kitty karakterini telif hakkı elçisi konumunda kullandı. Hello Kitty isimli çizgi film karakteri ile site üzerinden yapılan testle telif hakkı üzerine toplumun bilincinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Teste ulaşmak için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Tianshu Liu
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsanlığa Karşı Fidye Talepli Korsanlık