ASCAP ve BMI İşbirliği İle Ortak Veri Tabanı SONGVIEW

Amerika’nın önde gelen eser sahipleri meslek birlikleri ASCAP ve BMI, kendi aralarında gerçekleştirdikleri işbirliği ile eserlere ilişkin hazırladıkları ortak veri tabanı SONGVIEW’ı kullanıma açtı. Müzik kullanıcıları, müziklere ilişkin hak sahipliği ve paylaşım oranlarına ilişkin daha sağlıklı bilgi edinebilecekler. Veri tabanına hem ASCAP hem BMI üzerinden ücretsiz erişmek mümkün.

 

SONGVIEW ilk etapta paylar vb. konularda üzerinde mutabık kalınan 20 milyondan fazla şarkıyı içeriyor. Arama motoru, hem BMI hem de ASCAP’ten şarkı sahipliği bilgilerini alan, bu bilgiler üzerinden anlaşmaya varılan kurallara göre işleyen, uzlaşılan ve mutabık kılınan verileri barındıran, iki meslek birliği tarafından sıfırdan inşa edilmiş, gelişmiş yeni bir sistemdir.

 

Bu gün mevcut  ASCAP ve BMI veri tabanları , her iki meslek birliğinin ve varsa diğerlerinin pay oranlarını gösteriyor. Yeni veri tabanı bunlara ek olarak  eser sahipleri ve bağlantılarını, edisyonlarını, icra edenleri, alternatif şarkı adlarını, ISWC ve IPI kodlarını, ASCAP ve BMI ID numaralarını vb. içeriyor..

 

ASCAP CEO’su Elizabeth Matthews ve BMI CEO’su Mike O’Neill yaptıkları açıklama ile ASCAP ve BMI işbirliğinin önemine dikkat çekerek şeffaf ve erişilebilir veri tabanının müzik endüstrisinin bugünkü ihtiyaçların karşılanmasındaki rolü üzerinde durdular.

 

Veri tabanında bir şarkının karşısında görülen onay işareti şarkıya ait verilerin hem BMI hem ASCAP tarafından onaylandığını gösteriyor.

 

Fotoğraf: ascap
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify 15 Temmuz’da Rusya’da