Apple’ın Hukuki Başarısı

Teknoloji devi Apple, önemli bir hukuki başarı elde etti. AB Genel Mahkemesi antitröst yetkililerinin 13 milyar € (14.8 milyar $) üzerinde cezasına karşı açılan davada Apple lehine karar verdi. AB Komisyonu AB Adalet Divanı nezdinde temyiz edebilir.

 

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, 2016 yılında Apple’ın İrlanda hükümeti ile vergi anlaşmalarının Avrupa yasalarını ihlal etmesi nedeniyle o zamana kadarki en yüksek para cezasının ödenmesine karar verdi. Avrupa rekabet komiseri Margrethe Vestager, o zamanlar iPhone üreticisinin İrlanda’da aşırı vergi avantajları aldığını ve esas olarak şirkete devlet yardımı sağlandığını söyledi.

 

Apple CEO’su Tim Cook ve İrlanda hükümeti, teknoloji firmasının ürün ve hizmetlerinin ABD’de yaratıldığı ve tasarlandığı için, finansal faydasının büyük kısmının orada yaratıldığını ve İrlanda vergi uygulamasının yasal olduğunu savundu.  Apple ayrıca, ülkede elde ettiği tüm gelirin %2,5 kısmını İrlanda’ya ödediğini söyledi.

 

Geçen yıl Mahkemede Apple’ın hukuk ekibi, Avrupa Komisyonu kararının “gerçeğe ve sağduyuya ters düştüğünü” belirtti. Mahkeme son kararıyla, Avrupa Komisyonu’nun Apple’a yasadışı bir avantaj sağlandığını “gerekli yasal standarta” uygun şekilde gösteremediğini savunarak kararı iptal etti.

 

Komisyonun alınan kararı, AB’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’nda temyiz etme hakkı bulunuyor.

 

Fotoğraf: Zhiyue Xu
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Danimarka’da Korsan Siteler Kapandı