Apple’a Karşı Resmi Antitröst Soruşturması

Avrupa Birliği Komisyonu Apple’a karşı resmi antitröst soruşturmasını başlattı.

 

Spotify 2019 Mart ayında Apple’a karşı App Store uygulamalarında rekabete aykırı davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği’ne şikayette bulunmuştu. 15 ay sonra Avrupa Birliği Komisyonu Apple hakkında resmi bir antitröst soruşturmasını başlattı.

 

Spotify’dan sonra bir e-kitap / sesli kitap dağıtımcısının şikayetinin de (haber kaynaklarına göre Rakuten’nin sahip olduğu Cobo) Avrupa Birliği Komisyonun bu kararını tetiklediği söyleniyor.

 

Komisyon, iki incelemede bulunacak. Birincisi “Apple’ın App Store üzerinden uygulama dağıtımına ilişkin olarak uyguladıkları kuralların AB rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini” değerlendirecek. İkinci inceleme konusu ise Apple Pay ödeme teknolojisi ve uygulamalarında ve perakende mağazalarda çalışma şekli ile ilgili olacak. Spotify tarafından yapılan şikayette AppStore içinde yer alabilmek için %30 komisyon ödeme zorunluluğu ve App Store dışında daha düşük maliyetli satın alma alternatiflerine erişimlerine ilişkin bilgilendirmeleri engelleyici veya sınırlayıcı kuralların Avrupa Birliği’nin rekabet kurallarını ihlal ettiği belirtilmişti.

 

İkinci soruşturma, doğası gereği – olası AB rekabet kuralı ihlallerine ilişkin olarak – benzer görünüyor. Ancak esas olarak Apple Pay’a ve özellikle Avrupa Birliği’nin hizmetin piyasadaki “rekabeti bozabilecek ve seçim ve yeniliği azaltabilecek” nitelikte olduğu endişesine odaklanmaktadır.

 

Avrupa Birliği Komisyonu’nun yaptığı açıklamada antitröst soruşturması iki başlık altında gerçekleştirilecek.

 

“(i) Ücretli dijital içeriğin dağıtımında Apple’ın kendi tescilli uygulaması IAP satın alma sisteminin zorunlu kılınması; Apple’ın uygulama geliştiricilerine IAP aracılığıyla gerçekleşen tüm abonelik ücretlerinden %30 komisyon uygulaması

 

(ii) Uygulama geliştiricilerin kullanıcıları,  uygulamalar dışındaki alternatif satın alma olasılıkları hakkında bilgilendirmeye ilişkin olanaklarının kısıtlanması Apple’ın, kullanıcıların başka bir yerden (örneğin uygulama geliştiricisinin web sitesinde) satın aldıklarımüzik, e-kitap ve sesli kitaplar gibi içerikleri tüketmelerine izin vermesine rağmen , uygulama geliştiricilerin kullanıcıları genellikle daha ucuz olan bu imkanlar hakkında bilgilendirmelerini önlemesi.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  WIPO Lex-Judgments’da Farklı Ülke Hukuklarındaki Emsal Kararlar Bulunuyor

 

Komisyon tarafından açılan ikinci soruşturma bir şikayete bağlı olarak değil AB’nin kendisi tarafından gerçekleştirilen ön soruşturma sonucunda kararlaştırıldı.

 

Soruşturma esas olarak Apple Pay uygulamasının “rekabeti bozabilme, tercih ve inovasyon ihtimalini azaltma” olasılığı üzerine yoğunlaşıyor. AB rekabet kurallarının ihlal edildiği sonucuna varırsa Apple milyarlarca dolarlık ceza riskiyle karşı karşıya kalacak.

 

Hatırlanırsa, Avrupa Birliği 2018’de , Google’a uygulamalarının Android cihazlara yüklenmesi ve kullanılmasıyla ilgili çeşitli rekabet kuralı ihlalleri nedeniyle  5 milyar dolarlık bir para cezası vermişti. Google, yaklaşık 9 milyar dolarlık diğer iki cezanın yanı sıra, bu cezayı da temyiz ediyor.

 

Fotoğraf: Zhiyue Xu