Apple vs. Spotify: Kavga Hızlanıyor

Apple tarafından 15 Eylül 2020 tarihinde duyurulan ve Apple Music, Apple TV Plus ve Apple Arcade gibi mevcut hizmetleri tek bir abonelik paketinde birleştiren Apple One uygulaması Spotify’ın sert tepkisine neden oldu.

 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Spotify, rekabet yetkililerinin derhal müdahale etmesini istedi. Apple şirketinin hakim konumu ve  adaletsiz uygulamalarını tüketicileri kendi uygulamalarını tercih etmeye zorlamak için kullandığını belirten Spotify, müdahale edilmezse tüketiciler ve geliştiriciler için telafi edilmesi mümkün olmayan zararlar ortaya çıkacağını söyledi.

 

Apple Music, iCloud, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+ ve Apple Fitness+ servislerini bir araya getiren tek bir abonelik paketi olan Apple One fiyatları 14.95 dolar/ay ile 29.95 dolar/ay arasında değişen bireysel, aile ve Premium paketlerinden oluşuyor.

 

Apple Reuters ajansına yaptığı açıklamayla Spotify’ın iddialarına yanıt verirken paketin tüketicilerin lehine olduğunu söyledi.

 

Spotify daha öncede Apple konusunda rekabete aykırı davranış iddialarında bulunmuş hatta Mart 2019’da AB nezdinde resmi bir başvuru yapmıştı.

 

Fotoğraf: Barbora Dostálová
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan Sitelere Ziyaretler