Apple Müzik ve Majörler Anlaştı

Apple Müzik ile Universal Music Group, Sony Music ve Warner Music Group arasında anlaşma olduğu haberi Financial Times tarafından duyuruldu. Sadece Apple Müzik aboneliğine ilişkin olan anlaşma Apple tarafından hazırlandığı söylenilen birleşik abonelik servisini kapsamıyor.

 

Fotoğraf: Thomas Kolnowski

 

İki Tarafta Kazandı

Müzik endüstrisi fiziki satışların düşmesiyle yaşadığı şoku streaming servislerinin katkılarıyla atlattı. ABD müzik endüstrisinin 2019 yılı gelirlerinin % 90lık bölümü streaming uygulamalarından geldi. Buna paralel olarak 60 milyon Premium aboneye ulaşan Apple Music uygulamasının 46 milyar Dolar tutarındaki Apple servis gelirleri içinde önemli yeri olduğu ortada.

 

Birleşik Servisler Anlaşma Dışı

Böylesi önemli bir pazarda irili ufaklı birçok oyuncunun kıyasıya rekabet etmesi kaçınılmaz. Apple şirketinin en büyük rakipleri de Spotify ve Amazon. ABD’de önemli ölçekte hakim olan Apple küresel bazda rakipleriyle mücadelede zaman zaman zorluk çekiyor. Bu nedenle yeni iş modelleri geliştirmeye çalışıyor.

 

Amazon tarafından başlatılan Amazon Prime uygulamasına bir cevap niteliğindeki AppleTV+, Apple Music, Apple News+ gibi uygulamaları tek bir abonelik paketi halinde sunmayı hedefleyen yeni uygulama bu anlaşmanın kapsamı dışında kaldı.

 

Paylaşım Nasıl Olacak

Taraflar hiçbir açıklama yapmamakla birlikte bu yeni servisin anlaşma dışı kalmasının temel nedeninin gelir paylaşım modeli olduğu ortada. Apple Music abonelik ödemeleri (9.99 Dolar baz fiyat) bugüne kadar doğrudan Apple ve müzik yapımcıları arasında paylaşılıyordu. Diğer servislerde de benzeri modeller söz konusuydu. Birleşik servis modelinde uygulanacak abone başı fiyatlar ise tek tek servislerin toplamından az olacağı gibi hak sahipleri kendi arasında bir rekabete girmek zorunda kalacak. Aslan payı artan abone sayıları nedeniyle Apple şirketinin olacak. Müzik endüstrisi bu duruma evet demeyince birleşik servis modelinin uygulanması başka bir bahara kalmış gözüküyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  UK Music, Boris Johnson'a Canlı Müzik Sektörü İçin Çağrıda Bulundu
Ana Fotoğraf: Omid Armin