Apple Music Sanatçılara Spotify’dan Daha Fazla Ödediğini Söylüyor

Apple Music, sanatçılara ve yapım şirketlerine Spotify’ın ortalama streaming ücretlerinin iki katını ödediğini söyledi.

 

The Wall Street Journal tarafından yayınlanan habere göre Apple Music, yapım şirketleri, sanatçılar ve editörlere gönderdiği mektupta, hak sahiplerine streaming başına ortalama bir cent ödediğini söyledi. Rakam sadece bireysel kullanıcı hesaplarını kapsıyor ve  aile planlarını hesaba katmıyor.

 

Haberde, 16 Nisan Cuma günü sanatçılara, yapım şirketlerine ve editörlere gönderdiği mektupla yaptığı açıklamanın, geçtiğimiz haftalarda Spotify’ın stream ödemelerine ilişkin yaptığı bazı açıklamalara bir cevap niteliği taşıdığı yorumu yapıldı.

 

Spotify’ın daha geniş kullanıcı tabanı çok daha fazla streaming oluştursa da, Spotify stream başına ortalama yaklaşık üçte bir ila yarım cent ödüyor. Spotify ödemelerinin düşük olmasının önemli bir nedeni reklama dayalı ücretsiz abonelik uygulaması. Apple’da bu yok ve ödemelerini tamamen abonelik gelirleri üzerinden yapıyor.

 

Her iki şirket de hak sahiplerine toplam stream payına göre ödeme yapıyor. Yapım şirketleri ve editörler bu gelirlerden sanatçılarına ödemelerini sözleşmelere göre gerçekleştirir.

 

Mektupta Apple, abonelik gelirinin % 52’sini yapım şirketlerine ödediğini de söylüyor. Apple mektubunda, telif ücretlerini yayınlamakla ilgili tartışma devam ederken, değerlerin paylaşımının önemli olduğuna inandıklarını ifade ederek “Her içerik oluşturucuya aynı oranda ödemeye, bir çalmanın bir değeri olduğuna ve içerik oluşturucuların öne çıkmak için asla ödeme yapmaması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Bu cümle Spotify’ın düşük telif ödemesi karşılığında promosyon yapma uygulamasına doğrudan bir eleştiri niteliğini taşıyor.

 

4. çeyrekteki sonuçlarına göre Spotify’ın 155 milyon ödeme yapan abonesi ve 345 milyon toplam kullanıcısı var. Pazar lideri olarak, kullanıcı tabanı Apple Music’ten daha fazla stream üretiyor.

 

Apple Music en son 2019’da 60 milyon abonesi olduğunu bildirilmişti. Apple son iki yılda yeni rakamları açıklamadı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify Ön Kaydetmeleri Test Ediyor

 

Spotify geçtiğimiz haftalarda yaşadığı sanatçı protestolarına karşı bir şeffaflık adımı atmış, “Loud & Clear” adlı site üzerinden hem stream telif ödemelerine hem de kendi çalışma esaslarına yer vererek çeşitli açıklamalarda bulunmuştu.

 

Fotoğraf: Igor Miske