Apple iPod Üretimini Sonlandırdı

Apple, sonunda iPod üretimini sonlandırdığını duyurdu. Streamingin (ve bir vinyl dirilişinin) egemen olduğu günümüzde, iPod’un yeri olmadığı düşünülüyor.

 

iPod, Apple için özel bir cihaz. Apple’ı bugünkü mega şirkete dönüştürmesi ve aynı zamanda günümüzün dijital eğlence dünyasını yaratılmasına katkısı unutulmaz.

 

Hypebot’un haberine göre, iPod’u teknolojik ölümsüzlüğe iten şeyin müzik olması tesadüf değil. Apple’in vizyonu her zaman donanıma olduğu kadar içeriğe de odaklı bir şirket. Bu nedenle iPod ve sonraki Apple cihazlarının dijital eğlence dünyasının şekillenmesinde bu kadar etkisi oldu.

 

Pandora, Apple’ın uygulama stratejisinin ilk yararlanıcısıydı, Pandora’nın ilk sürümünün yalnızca ABD’de mevcut olmasına rağmen, kısa süre sonra gezegendeki en yaygın kullanılan streaming uygulaması haline gelmesi başka bir yükseliş oldu. iTunes/iPod kombinasyonunda olduğu gibi, Apple entegre bir içerik/cihaz deneyiminin önemini anladı ve App Store’u günümüzün dijital eğlence ekonomisi için bir ağ haline getirdi. Her şey tek bir yerde, sorunsuz ve zahmetsizce gerçekleşti.

 

Apple’ın daha sonra iPad ve Apple TV’yi piyasaya sürmesi, dijital içeriğin benimsenmesini daha da hızlandırarak izleyicilere ve içerik şirketlerine uygulama ekonomisinden nasıl yararlanabilecekleri konusunda daha fazla seçenek sundu. Apple Music, Apple TV, Apple Books, Podcast’ler, Haberler, Arcade ve daha fazlası, Apple’ın yalnızca dijital eğlence ekonomisi için bir katalizör olarak değil aynı zamanda başlı başına önemli bir içerik oynatıcısı olarak güçlenmesine yardımcı oldu. Kısacası iPod olmasaydı bunların ortaya çıkışı mümkün olur muydu bilinmiyor. Bilinen şey gençler için bir anlam ifade etmese de iPod’un eğlence sektöründe çığır açtığı.

 

Fotoğraf: Andres Urena
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Umumi Mahallerde Hangi Şarkılar Çalınıyor?