Apple Gelirleri Yıldan Yıla % 21 Arttı

Apple 26 Aralık 2020 ile sona eren 2021 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre iPhone, giyilebilir cihazlar ve hizmetler yeni gelir rekorları kırdı. Şirket bir önceki yıla göre % 21 artışla 111,4 milyar ABD dolara ulaşarak tüm zamanların rekor gelirini elde etti.

 

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Dünya çapındaki tüm Apple ekip üyelerinin yorulmak bilmeyen ve yenilikçi çalışmaları olmasaydı Apple için böyle bir çeyrek mümkün olamazdı” dedi.

 

Şirket, bir önceki yıla göre % 21 artışla 111.4 milyar $’lık tüm zamanların rekor gelirini açıkladı ve hisse başına kazancın da % 35 artışla 1,68 $’a ulaştığını belirtti. Uluslararası satışların ise bu çeyrekteki gelirin % 64’ünü oluşturduğunu ifade etti.

 

Apple’ın CFO’su Luca Maestri Aralık çeyreğindeki şirket performansının, her ürün kategorisindeki çift haneli büyümeyle arttığını ve coğrafi segmentlerin her birinde tüm zamanların gelir rekorları kırıldığını ifade etti. Bu sonuçların 38,8 milyar dolarlık rekor işletme nakit akışı oluşturulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

 

Apple’ın Yönetim Kurulu, Şirketin adi hisse senetlerinin her hissesi için 0,205 $ nakit temettü ilan etti. Temettü, 8 Şubat 2021 mesai bitiminden itibaren kayıtlı hissedarlara 11 Şubat 2021’de ödenecek.

 

Daha kapsamlı bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Barna Bartis
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify 2020 İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı