ANALİZ - TEKNOLOJİ

Pandemi dönemi etkilerini sürdürse de dünya günlük hayatına dönmeye başladı. Bununla birlikte eve kapanma süreçlerinde yıldızı parlayan bazı uygulamaların geleceği hakkında soru işaretleri doğmaya başladı.

Pandemi döneminin gözdelerinden birisi de NFT’ler oldu. 2022 yılında neler olabileceğini anlamak için 2021 yılının müzik NFT’lerine bakmak istedik.

NFT’ler hızla ortaya çıktı ve müzik dünyasını sarstı. Canlı performansların tekrar başlaması sonrasında ortadan kalkacaklarına dair bir çok şey söylendi ama yerlerini giderek sağlamlaştırıyorlar.

1990’lı yılların sonundaki dijital dalga dönemin müzik endüstrisini tam anlamıyla sekiz şiddetinde bir deprem gibi sarmıştı. Zaman içinde toparlanan müzik sektörü şimdi sanal gerçeklik, yapay zeka ve blockchain teknolojilerinin tetiklediği yeni bir yıkıcı dalgayla karşı karşıya mı?

5G henüz mevcut olmasa da çok yakında gelecek ve tüm müzik endüstrisi gelişine kapsamlı bir şekilde hazırlık yapmak zorunda. Unutmayalım ki telefonlara melodi indirmekle başlayan dijital müzik dünyasının streaminge geçmesi sadece 5 yıl içinde gerçekleşti.