ANALİZ - PAZAR

Dünya müzik endüstrisinin pazarı genişletme ve çalışmaları devam ediyor. IFPI Haziran ayında Afrika’ya açtığı bölge ofisini duyurmuş, Bölge Direktörü olarak Angela Ndambuki’nin görevlendirildiğini açıklamıştı.

Apple Music Afrika stratejisi sonuçlarını vermeye başladı. Billboard haberine göre Apple’ın geçen yıl 37 ülkeye açılması sonrasında streaming hizmeti yerel sanatçılar için daha büyük etki, abonelik ve küresel erişim sağlıyor.

Batı ülkelerinde streaming pazarları doyum noktasına gelmeye başlayınca şirketler yeni pazarlar arayışına girdiler. Bir buçuk milyara yakın nüfusuyla Çin ilk hedeflerden birisi oldu. Dil ve müzik kültürü gibi farklılıklar ile yasal kısıtlamalar bu pazara girmek isteyenlerin önünde ciddi engeller oluşturdu.

Spotify, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da kullanımı oldukça fazla olan, birçok farklı türde müzik yapımının kendine yer bulabildiği dijital bir müzik platformu.

WMG, Eylül 2020 öncesi bir yıllık dönemi kapsayan cari mali yılı için resmi ön tahmini gelir tablosunu yayınladı. Toplam gelirlerin biraz düştüğü ancak streaming gelirlerinin arttığı bu yılda geçen seneye göre büyük fark yok gözüküyor.

Müzik dünyasının analiz servisi olan Chartmetric, müzik endüstrisi eğilimleri üzerine altı ayda bir hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda müzik dünyasının bir çok yönelimi ele alınıyor.

Streaming pazarını genişletme çabalarının yeni gözdesi Sahra Altı ülkeleri oluyor. Spotify ve Deezer gibi ülkemizde de iyi bilinen platformlara ek olarak yerel oyuncular ve Çin kökenli firmalar kıyasıya bir rekabet içine girdiler.

Korona salgını ile birlikte neredeyse duran toplumsal yaşam müzik sektörünü sarstı. Özellikle canlı performans ve lisanslama gelirlerinde sıkıntı yaşandı ama streaming gelirleri sektörün genel durumunun krize dönüşmeyeceği umudunu canlı tuttu.

Streaming platformlarının en önemli gelir kalemi haline gelmesiyle birlikte albümlerin sona erdiği ve tek tek şarkıların belirleyici olduğu düşüncesi yaygınlaşmaya başladı. Bunu doğrular gibi gözüken veriler olmakla beraber gerçeklik acaba bu mu?

Outdustry, Çin'de yeni bir müzik edisyon şirketi kurdu ve Reservoir ile alt edisyon ortaklığını onayladı.