ANALİZ - PAZAR

Covid-19 virüsünün 2019 yılının son aylarında ortaya çıkışı ile birlikte müzik dünyası yeni yolculuğuna başladı. Zorlu geçen bir 2020’nin ardından 2021 yılında müzik dünyası, daha umut verici ve geleceği yönlendiren yenilikçi yaklaşımıyla 2022’yi, endişelere rağmen, karşılamaya hazır görünüyor.

Müzik dünyası yeni bir gelir modeli denemesi ile buluşuyor. Müzik sektörü gelirlerini arttırmak için yeni yollar deniyor. Teknolojik gelişmeler de buna her gün daha fazla imkan tanıyor.

Billboard yazarlarından Glenn Peoples yazısında yeni bir araştırmayı ele aldı. Yeni araştırmaya göre, müzikte telif gelirleri zorlu bir yıl olmasına rağmen 2020’de rekor bir yıl geçirdi. Telif haklarının toplam değeri streaming dahil 32,5 milyon dolara ulaştı.

Pandemi sürecinde streaming gelirleri ile ayakta duran müzik sektörü yeni gelir kaynakları da aradı. Oyun, canlı stream, NFT ve fitness bu dönemin öne çıkan gelir kaynakları oldu.

Create Music Group, Hindistan şirketi Nirvana Digital’i satın aldı.

Universal Music Group tarafından duyurulan Republic Records China operasyonunun Universal’in Çin pazarında büyüme hamlesinin bir parçası olduğu anlaşıldı.

RIAA verilerine göre Amerika müzik endüstrisi 1999’da ulaştığı pik noktayı henüz yakalayamadı. RIAA tarafından hazırlanan enflasyona uyarlanmış rakamlara göre 1999 yılında 22,7 milyar dolar olan müzik endüstrisi gelirleri 2020 yılında 12,2 milyar dolarda kaldı.

MIDiA Research’ten Mark Mulligan podcast ve müzik kullanımlarına ilişkin değerlendirmesinde pandeminin tüketicilerin medya tüketim alışkanlıklarını değiştirdiğini, eğlenceye ayrılan zamanın % 12 arttığını, bazı kategorilerin diğerlerinden çok daha hızlı büyüdüğünü ifade etti.

Pandeminin etkin olduğu 2020 yılında dijital reklam harcamaları hem ülkemizde hem de dünyada artmaya devam etti. Klasik medya harcamaları ise düşüş gösterdi.

Hindistan’ın müzik endüstrisini temsil eden IMI, sektöre ilişkin raporunu yayınladı. IMI Hindistan'da kayıtlı müziğin % 70'inin film temelli olduğunu tahmin ediyor.