ANALİZ - PAZAR

Hindistan’ın müzik endüstrisini temsil eden IMI, sektöre ilişkin raporunu yayınladı. IMI Hindistan'da kayıtlı müziğin % 70'inin film temelli olduğunu tahmin ediyor.

Billboard’da yayınlanan bir yazı Japonya’nın ünlü müzik mağazası Towerd Records satışlarının, Japonya’da CD, vinyl ve hatta kaset gibi fiziki formatlardan hala vazgeçilmediğini ortaya koyuyor. Dünyanın çoğu müzik tüketiminin baskın biçimi haline gelen streaminge geçerken, Japonya'nın hala fiziki ürün tutkusu var.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin büyüyen firması Anghami, Nasdaq’da 140 milyon dolar tutarında yeni fon sağladı. Abu Dhabi merkezli firma bu fonlama ile Spotify ve Deezer’a karşı rekabetinde önemli bir güç elde etmiş oldu.

Dünya müzik endüstrisinin pazarı genişletme ve çalışmaları devam ediyor. IFPI Haziran ayında Afrika’ya açtığı bölge ofisini duyurmuş, Bölge Direktörü olarak Angela Ndambuki’nin görevlendirildiğini açıklamıştı.

Apple Music Afrika stratejisi sonuçlarını vermeye başladı. Billboard haberine göre Apple’ın geçen yıl 37 ülkeye açılması sonrasında streaming hizmeti yerel sanatçılar için daha büyük etki, abonelik ve küresel erişim sağlıyor.

Batı ülkelerinde streaming pazarları doyum noktasına gelmeye başlayınca şirketler yeni pazarlar arayışına girdiler. Bir buçuk milyara yakın nüfusuyla Çin ilk hedeflerden birisi oldu. Dil ve müzik kültürü gibi farklılıklar ile yasal kısıtlamalar bu pazara girmek isteyenlerin önünde ciddi engeller oluşturdu.

Spotify, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da kullanımı oldukça fazla olan, birçok farklı türde müzik yapımının kendine yer bulabildiği dijital bir müzik platformu.

WMG, Eylül 2020 öncesi bir yıllık dönemi kapsayan cari mali yılı için resmi ön tahmini gelir tablosunu yayınladı. Toplam gelirlerin biraz düştüğü ancak streaming gelirlerinin arttığı bu yılda geçen seneye göre büyük fark yok gözüküyor.

Müzik dünyasının analiz servisi olan Chartmetric, müzik endüstrisi eğilimleri üzerine altı ayda bir hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda müzik dünyasının bir çok yönelimi ele alınıyor.

Streaming pazarını genişletme çabalarının yeni gözdesi Sahra Altı ülkeleri oluyor. Spotify ve Deezer gibi ülkemizde de iyi bilinen platformlara ek olarak yerel oyuncular ve Çin kökenli firmalar kıyasıya bir rekabet içine girdiler.