ANALİZ - PAZAR

Spotify, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da kullanımı oldukça fazla olan, birçok farklı türde müzik yapımının kendine yer bulabildiği dijital bir müzik platformu.

WMG, Eylül 2020 öncesi bir yıllık dönemi kapsayan cari mali yılı için resmi ön tahmini gelir tablosunu yayınladı. Toplam gelirlerin biraz düştüğü ancak streaming gelirlerinin arttığı bu yılda geçen seneye göre büyük fark yok gözüküyor.

Müzik dünyasının analiz servisi olan Chartmetric, müzik endüstrisi eğilimleri üzerine altı ayda bir hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda müzik dünyasının bir çok yönelimi ele alınıyor.

Streaming pazarını genişletme çabalarının yeni gözdesi Sahra Altı ülkeleri oluyor. Spotify ve Deezer gibi ülkemizde de iyi bilinen platformlara ek olarak yerel oyuncular ve Çin kökenli firmalar kıyasıya bir rekabet içine girdiler.

Korona salgını ile birlikte neredeyse duran toplumsal yaşam müzik sektörünü sarstı. Özellikle canlı performans ve lisanslama gelirlerinde sıkıntı yaşandı ama streaming gelirleri sektörün genel durumunun krize dönüşmeyeceği umudunu canlı tuttu.

Streaming platformlarının en önemli gelir kalemi haline gelmesiyle birlikte albümlerin sona erdiği ve tek tek şarkıların belirleyici olduğu düşüncesi yaygınlaşmaya başladı. Bunu doğrular gibi gözüken veriler olmakla beraber gerçeklik acaba bu mu?

Outdustry, Çin'de yeni bir müzik edisyon şirketi kurdu ve Reservoir ile alt edisyon ortaklığını onayladı.

Pandemi nedeniyle bu yıl dijital olarak yapılan MIDEM’de Music Business Weekly Editörü Tim Ingham ile söyleşi yapan Ladegaillerie geçtiğimiz on yılın stremingin yükselişiyle belirlendiğini ama gelecek on yılın manşete çıkan haberinin bağımsız yerel sanatçılar olacağını söyledi.

Müzik sektörü uzun bir aradan sonra son birkaç yıldır yeniden yüksek gelirler elde etmeye başladı. Streaming abonelikleri sayesinde yükselen gelirlerin artış eğilimi sektöre olan yatırımları arttırırken Spotify gibi abonelik servislerinin farklı içeriklere yönelmesi soru işaretleri doğurmaya başladı.

Müzik endüstrisi ardı ardına dördüncü yılda da büyümeye devam ederken yeni pazarlar önem kazanıyor. Uluslararası yapım şirketlerinin son dönemlerdeki eğiliminin yüksek potansiyeli olan pazarları keşfedip, bunlara girmek olduğu düşünüldüğünde ülkemiz firmalarının bu pazarları değerlendirmesi gerekliliği ortaya çıkıyor.