ANALİZ - PAZAR

Universal Music Group tarafından duyurulan Republic Records China operasyonunun Universal’in Çin pazarında büyüme hamlesinin bir parçası olduğu anlaşıldı.

RIAA verilerine göre Amerika müzik endüstrisi 1999’da ulaştığı pik noktayı henüz yakalayamadı. RIAA tarafından hazırlanan enflasyona uyarlanmış rakamlara göre 1999 yılında 22,7 milyar dolar olan müzik endüstrisi gelirleri 2020 yılında 12,2 milyar dolarda kaldı.

MIDiA Research’ten Mark Mulligan podcast ve müzik kullanımlarına ilişkin değerlendirmesinde pandeminin tüketicilerin medya tüketim alışkanlıklarını değiştirdiğini, eğlenceye ayrılan zamanın % 12 arttığını, bazı kategorilerin diğerlerinden çok daha hızlı büyüdüğünü ifade etti.

Pandeminin etkin olduğu 2020 yılında dijital reklam harcamaları hem ülkemizde hem de dünyada artmaya devam etti. Klasik medya harcamaları ise düşüş gösterdi.

Hindistan’ın müzik endüstrisini temsil eden IMI, sektöre ilişkin raporunu yayınladı. IMI Hindistan'da kayıtlı müziğin % 70'inin film temelli olduğunu tahmin ediyor.

Billboard’da yayınlanan bir yazı Japonya’nın ünlü müzik mağazası Towerd Records satışlarının, Japonya’da CD, vinyl ve hatta kaset gibi fiziki formatlardan hala vazgeçilmediğini ortaya koyuyor. Dünyanın çoğu müzik tüketiminin baskın biçimi haline gelen streaminge geçerken, Japonya'nın hala fiziki ürün tutkusu var.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin büyüyen firması Anghami, Nasdaq’da 140 milyon dolar tutarında yeni fon sağladı. Abu Dhabi merkezli firma bu fonlama ile Spotify ve Deezer’a karşı rekabetinde önemli bir güç elde etmiş oldu.

Dünya müzik endüstrisinin pazarı genişletme ve çalışmaları devam ediyor. IFPI Haziran ayında Afrika’ya açtığı bölge ofisini duyurmuş, Bölge Direktörü olarak Angela Ndambuki’nin görevlendirildiğini açıklamıştı.

Apple Music Afrika stratejisi sonuçlarını vermeye başladı. Billboard haberine göre Apple’ın geçen yıl 37 ülkeye açılması sonrasında streaming hizmeti yerel sanatçılar için daha büyük etki, abonelik ve küresel erişim sağlıyor.

Batı ülkelerinde streaming pazarları doyum noktasına gelmeye başlayınca şirketler yeni pazarlar arayışına girdiler. Bir buçuk milyara yakın nüfusuyla Çin ilk hedeflerden birisi oldu. Dil ve müzik kültürü gibi farklılıklar ile yasal kısıtlamalar bu pazara girmek isteyenlerin önünde ciddi engeller oluşturdu.