ANALİZ - PAZAR

Afrika’nın en önemli yerel streaming platformu Mdundo.com Haziran 2022 - Haziran 2025 dönemi için strateji güncellemesini duyurdu.

Goldman Sachs 2016’da yayınladığı “Music In The Air” raporundaki tahminlerini güncelledi.

IFPI, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA)’da ilk bölgesel müzik listesi dahil olmak üzere, müzik streaming listelerinin geliştirilmekte olduğunu duyurdu.

Digital Music News haberine göre, Stockholm merkezli Spotify içerik ve teknolojiye yaptığı milyarlarca dolarlık yatırıma rağmen podcasting alanında YouTube’un gerisinde kalıyor.

Sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, karma gerçeklik gibi kavramlar hayatımızın bir parçası oldu. Bu alanlardaki kullanıcı sayıları ve ekonomik büyüklük hızlı bir artış içinde.

Spotify’ın bir çok ülkede fiyatlarını arttırdığı biliniyor. MBW bu artışların şirket gelirleri üzerinde nasıl bir etki yaptığını inceledi.

Afrika’nın en önemli yerel streaming platformu Mdundo 13,3 milyon aylık aktif  kullanıcıya ulaştığını duyurdu.

Teknolojik gelişmenin öncü ülkelerinden Çin müzik sektöründe de benzer gelişmeler yaşıyor. Sanal sanatçılar ve festivaller hızla yaygınlaşıyor.

380 milyonu aşan nüfusuyla MENA, küresel müzik pazarı için giderek daha önemli bir pazar haline geliyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi için kayıtlı müzik endüstrisi gelirleri 2020'de % 37,8 artarak 63,4 milyon dolara ulaştı.

Covid-19 virüsünün 2019 yılının son aylarında ortaya çıkışı ile birlikte müzik dünyası yeni yolculuğuna başladı. Zorlu geçen bir 2020’nin ardından 2021 yılında müzik dünyası, daha umut verici ve geleceği yönlendiren yenilikçi yaklaşımıyla 2022’yi, endişelere rağmen, karşılamaya hazır görünüyor.