ANALİZ - DİĞER

Pandemi döneminde yaygınlaşan çevrimiçi etkinlikler müzik sektöründe farklı yaklaşımlara neden oldu. Kimileri yeni yöntem olarak alkışlarken bir çok sanatçı da canlı performansların yerini alamayacağını söyledi.

eçtiğimiz haftanın son yatırım haberleri Prime Wave Music’in aldığı iki önemli repertuar ve finans dünyasının önemli şirketlerinden olan Pimco’nun BMG aracılığıyla müzik endüstrisine girmesi üzerine. Öte yandan bu haberimizde MBW’nin satın alımlara ilişkin 2021 analizine de yer verdik.

Müzikleri dinleyicilere ulaştırmak her zaman önemli bir sorun olmuştur. Morgan Stanley’in son ABD raporu buna ışık tutuyor.

Confirmed360 kurucusu ve CEO'su Matt Ampolsky, etkinlik endüstrisinin pandeminin neden olduğu değişikliklere nasıl adapte olunabileceğine dair görüşlerini Billboard’a yazdı.

Danimarkalı Dijital Yatırım Bankası tarafından yayınlanan “Aşırı Tahminler 2022: Devrim” raporunda NFT’lerin platformları vuracağına dair bir öngörüye yer verildi.

Spotify 2021 Wrapped listelerini açıkladı. Listenin tepelerinde ülkemizden hiçbir isim yok.

MRC Data’nın yeni Global Music Chart Report adlı raporuna göre streamingde Türkiye yine üst sıralarda. Raporun Global Metrics/Consumer Trends bölümüne göre Türkiye global streaming pazarında en hızlı büyüyen ikinci ülke oldu.

Pandemi sonrasında ardı ardına kurulan canlı stream platformları arasında satın almalar yaygınlaştı. Yakın zamanda birkaç büyük platform dışında firma kalmayacak gibi gözüküyor.

Digital Citizens Alliance tarafından yapılan araştırmaya göre korsan site ve uygulamaları markaların reklamları ayakta tutuyor. Toplam gelirlerinin 1,34 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada normalleşme süreci hız kazanıyor. Amerika’da artık konser organizasyonları gerçekleştiriliyor. Asya'da da aynı şekilde. Avrupa ise, bazı ülkelerde gerçekleştirilen test etkinliklerinin olumlu sonuçlarıyla birlikte, normale dönüş yolunda temkinli ilerliyor.