ANALİZ - DİĞER

Küresel streaming platformu Spotify, uzunca bir süredir  karlılığını arttırmak için ardı ardına adımlar atıyordu. Podcast uygulamalarıyla telif maliyetlerini düşürmeyi, abonelik fiyatlarını arttırarak gelirlerini arttırmayı hedefleyen şirketin yeni planları yavaş yavaş belli olmaya başladı.

İngiltere’nin tarihi mekanı Carnegie Hall, Covid-19'un devam eden etkileri nedeniyle 1891'den beri ilk kez etkinlik sezonunu iptal ettiğini ilan ederken Başbakan Boris Johnson’ın Covid-19 kısıtlamalarını devre dışı bırakmaya yönelik yol haritasına canlı müzik sektörü ve canlı mekanlar da dahil edildi.

Spotify'ın 2020 4. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. 2020 yılına ait finansal sonuçlara ilişkin gönderilen bültende aylık aktif kullanıcı sayısının arttığı, ARPU trendlerindeki gelişme, Podcast kullanıcılarının artması ve daha iyi brüt kar marjı ile 74 milyon serbest nakit akışı sağlandığı belirtildi.

2020 yılı müzik dünyasını derinden sarsarken Pandeminin sektördeki etkileri farklılıklar gösterdi. Streaming abonelikleri artarken özellikle yılın ilk döneminde reklam gelirlerinde düşüş yaşandı. Canlı performansların yapılamaması ise yorumcuları ve eser sahiplerini önemli ölçekte etkiledi.

Dünyanın hemen her ülkesinde, bir yıl bitip diğeri başlarken, gelecek için tahminler yapılır. Bu yıl da benzeri değerlendirmeleri görmek mümkün ama pandemi sürecinin belirsizlikleri nedeniyle biraz daha az iddialı olmaları hemen hepsinin ortak özelliği olarak öne çıkıyor.

Fiziki satışların dibe vurması sonrasında streaming abonelikleri sayesinde ayağa kalkan ve büyümeye başlayan müzik sektörü, Pandeminin canlı performansları ortadan kaldırması nedeniyle önemli bir darbe daha aldı.

BTK 2020 Q2 Raporu telekomünikasyon şirketlerinin gelirlerinin önemli bir bölümünün data hizmetlerinden kaynaklandığını gösterdi. Üç büyük mobil operatörün gelirlerinin % 78’lik kısmını data gelirleri oluşturuyor.

Pandemi ekonomiyi derinden etkiledi ve hemen tüm mecralarda reklam gelirlerinde önemli dalgalanmalar yaşandı. Müzik platformları da bu anlamda sarsıntıya uğrayan medya arasında yer aldılar.

Günümüzün ticari koşullarında yapım şirketleri ve yorumcular için Spotify çalma listelerinde veya önerilerinde yer almak başarı için önemli bir faktör haline geldi. Spotify tarafından uygulanmaya başlayan sanatçı önerileri sistemi yeni bir “Payola” tartışmasını gündeme getirdi.

Trump kararnameleri sonrasında TikTok’a talipler her gün artıyor. Baştan beri talip olduğunu açıklayan Microsoft, Wallmart ile ortaklık yapacağını açıklarken devreye Oracle girdi. Listede Twitter ve Netflix’de yer alırken, Triller ve Londra merkezli yatırım şirketi Centricus’un da talip olduğu duyuldu.