ANALİZ - DİĞER

Bir tarafta deneme konserleri ve gösterileri, bir tarafta yeniden açılma planları. Ama öte yandan 2021’de de iptal edilen pek çok konser, tur, festival organizasyonu var. Canlı müzik sektörü ne zaman ve nasıl canlanacak tam anlamıyla bir muammaya dönüştü.

Oyun ve müzik arasındaki iş birliği küresel olarak önemli bir gelişim gösteriyor. Türkiye’de henüz böylesine bir iş birliği sağlanamadı ama oyun sektörü hızlı bir gelişimle dünya pazarlarında hızla önem kazanıyor.

Müzik sektörünün 2000’li yıllarda yaşadığı krizden kurtulmasını sağlayan streaming gelirleri büyümeye devam ediyor. Ne var ki bazı göstergeler bu gelişmenin yavaşladığını ve streaming pazarının doygunluk belirtileri gösterdiğini ortaya koyuyor.

Müzik sektörünün yeni büyüme kanallarından birisi de bilgisayar oyunları olacak gibi gözüküyor. Oyun içi sanal konserlerden sanatçılara özel oyunlara kadar bir çok farklı türde işbirliği geliştirilmeye çalışılıyor.

Geçtiğimiz hafta Spotify’ın Loud & Clear sitesini yayına aldığını duyurmuş, sitenin amacının global streaming ekonomisiyle ilgili yeni verileri paylaşarak şeffaflığı artırmak olduğunu belirtmiştik. Bu hafta streaming ekonomisi başta olmak üzere Loud & Clear’dan önemli bilgilere yer vereceğiz.

2021  sanat ürünlerinin ticaretinde yeni bir patlamanın yaşandığı yıl oldu. Teknolojinin gelişmesi sonucunda NFT, Blockchain, Metaverse gibi kavramlar günlük hayatımıza girdi. Peki bunlar nedir?

Facebook geçtiğimiz hafta kendi blog sayfasından bir metin yayınlayarak içerik geliştiricilerin gelirlerini artırmalarına yönelik daha fazla neler yapabileceklerini ve getirdiği yenilikleri açıkladı.

Küresel streaming platformu Spotify, uzunca bir süredir  karlılığını arttırmak için ardı ardına adımlar atıyordu. Podcast uygulamalarıyla telif maliyetlerini düşürmeyi, abonelik fiyatlarını arttırarak gelirlerini arttırmayı hedefleyen şirketin yeni planları yavaş yavaş belli olmaya başladı.

İngiltere’nin tarihi mekanı Carnegie Hall, Covid-19'un devam eden etkileri nedeniyle 1891'den beri ilk kez etkinlik sezonunu iptal ettiğini ilan ederken Başbakan Boris Johnson’ın Covid-19 kısıtlamalarını devre dışı bırakmaya yönelik yol haritasına canlı müzik sektörü ve canlı mekanlar da dahil edildi.

Spotify'ın 2020 4. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. 2020 yılına ait finansal sonuçlara ilişkin gönderilen bültende aylık aktif kullanıcı sayısının arttığı, ARPU trendlerindeki gelişme, Podcast kullanıcılarının artması ve daha iyi brüt kar marjı ile 74 milyon serbest nakit akışı sağlandığı belirtildi.