ANALİZ - DİĞER

Digital Citizens Alliance tarafından yapılan araştırmaya göre korsan site ve uygulamaları markaların reklamları ayakta tutuyor. Toplam gelirlerinin 1,34 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada normalleşme süreci hız kazanıyor. Amerika’da artık konser organizasyonları gerçekleştiriliyor. Asya'da da aynı şekilde. Avrupa ise, bazı ülkelerde gerçekleştirilen test etkinliklerinin olumlu sonuçlarıyla birlikte, normale dönüş yolunda temkinli ilerliyor.

Geçtiğimiz hafta “Mekanlarda Müziğin Bireyler Üzerinde Pozitif Etkisi” konulu webinarda konuşan Radyo Voyage Genel Yayın Yönetmeni Neslihan Behmuaras mekanlarda kullanılan müziklerin insanlar üzerindeki etkileri ile ilgili önemli örnekler sundu.

Streaming servisleri arasındaki rekabet yeni bir döneme giriyor. Kayıtların kayıpsız olarak dinlenmesini sağlayan Hi-Fi uygulamaları servislerin yeni kozu.

Bir tarafta deneme konserleri ve gösterileri, bir tarafta yeniden açılma planları. Ama öte yandan 2021’de de iptal edilen pek çok konser, tur, festival organizasyonu var. Canlı müzik sektörü ne zaman ve nasıl canlanacak tam anlamıyla bir muammaya dönüştü.

Oyun ve müzik arasındaki iş birliği küresel olarak önemli bir gelişim gösteriyor. Türkiye’de henüz böylesine bir iş birliği sağlanamadı ama oyun sektörü hızlı bir gelişimle dünya pazarlarında hızla önem kazanıyor.

Müzik sektörünün 2000’li yıllarda yaşadığı krizden kurtulmasını sağlayan streaming gelirleri büyümeye devam ediyor. Ne var ki bazı göstergeler bu gelişmenin yavaşladığını ve streaming pazarının doygunluk belirtileri gösterdiğini ortaya koyuyor.

Müzik sektörünün yeni büyüme kanallarından birisi de bilgisayar oyunları olacak gibi gözüküyor. Oyun içi sanal konserlerden sanatçılara özel oyunlara kadar bir çok farklı türde işbirliği geliştirilmeye çalışılıyor.

Geçtiğimiz hafta Spotify’ın Loud & Clear sitesini yayına aldığını duyurmuş, sitenin amacının global streaming ekonomisiyle ilgili yeni verileri paylaşarak şeffaflığı artırmak olduğunu belirtmiştik. Bu hafta streaming ekonomisi başta olmak üzere Loud & Clear’dan önemli bilgilere yer vereceğiz.

2021  sanat ürünlerinin ticaretinde yeni bir patlamanın yaşandığı yıl oldu. Teknolojinin gelişmesi sonucunda NFT, Blockchain, Metaverse gibi kavramlar günlük hayatımıza girdi. Peki bunlar nedir?