ANALİZ - DİĞER

Trump kararnameleri sonrasında TikTok’a talipler her gün artıyor. Baştan beri talip olduğunu açıklayan Microsoft, Wallmart ile ortaklık yapacağını açıklarken devreye Oracle girdi. Listede Twitter ve Netflix’de yer alırken, Triller ve Londra merkezli yatırım şirketi Centricus’un da talip olduğu duyuldu.

Dijital dünya satıştan çok erişim ve dinleme üzerinde yükselirken fan kulüpleri gelir elde etmek için önemli bir kanal oluşturmaya başladı.

Pandemi dönemi nedeniyle canlı performansların dibe vurması müzik dünyasının yeni kanallar aramasına neden olurken streaming pazarının özellikle gelişmiş ülkelerde doygunluk seviyesine ulaşıyor olması gözlerin yeni mecralara dikilmesine neden oldu.

Trump tarafından TikTok ve Tencent’le ilgili olarak imzalanan yasaklama kararnameleri başta ABD olmak üzere tüm dünyada tartışılıyor. Gözler yaygın kullanımı nedeniyle daha çok TikTok kararında dikilirken başta müzik endüstrisi olmak üzere iş dünyası Tencent kararı ile daha çok ilgileniyor.

Spotify hissedarlarına 2020 ikinci çeyreği hakkında bilgilendirme yaptı. Şirketin aktif kullanıcı sayısı artış göstermesine rağmen zarar devam ediyor. Nakit dengesi bakımından sağlam durumda ve hisse değerlerindeki artış sürüyor.

Facebook’a reklam vermeme veya reklam sayılarını azaltma kararı alan firmalar geri adım atmazken son olarak Disney firması da Facebook ve Instagram reklam harcamalarını düşürme kararı aldı. Ayrıca Microsoft da Ağustos ayı sonuna kadar reklamlarını askıya aldığını duyurdu.

İklim Krizi dünyamızı derinden etkilerken, hayatın korunmasına yönelik uluslararası anlaşmalar imzalanıyor. Bir çok ülkede hükümetler emisyonları engelleyici önlemler alıyor veya almaya çalışıyor.

Pandemi bütün sektörlerde beklenmedik şekilde etkilere ve değişimlere neden oldu. Sound Diplomacy, pandemi dönemindeki bu olumsuz durumlar için müzik sektörünü ele alan yeni bir rapor yayınladı.

Artık normalleşmenin konuşulduğu bu dönemlerde müzik endüstrisi de yeni normallerini arıyor. Canlı müzik sektörü konserlere dönmeyi tartışmaya başladı. Sosyal mesafeli ilk konser Live Nation tarafından Arkansas’da gerçekleştirildi. Live Nation Kanada’da da sosyal mesafeli konserleri organize etmeye hazırlanıyor.

Coldplay bu hafta bir iklim nötr ya da pozitif bir yöntem bulana kadar turne yapmayacaklarını açıkladı. Turnelerin yüksek bir CO2 çıktısı var. U2'nin 2009 turunun Mars'a uçup geri dönüşe eşit miktarda CO2 ürettiği söyleniyor.