ANALİZ

Küresel streaming platformu Spotify, uzunca bir süredir  karlılığını arttırmak için ardı ardına adımlar atıyordu. Podcast uygulamalarıyla telif maliyetlerini düşürmeyi, abonelik fiyatlarını arttırarak gelirlerini arttırmayı hedefleyen şirketin yeni planları yavaş yavaş belli olmaya başladı.

İngiltere’nin tarihi mekanı Carnegie Hall, Covid-19'un devam eden etkileri nedeniyle 1891'den beri ilk kez etkinlik sezonunu iptal ettiğini ilan ederken Başbakan Boris Johnson’ın Covid-19 kısıtlamalarını devre dışı bırakmaya yönelik yol haritasına canlı müzik sektörü ve canlı mekanlar da dahil edildi.

Spotify'ın 2020 4. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. 2020 yılına ait finansal sonuçlara ilişkin gönderilen bültende aylık aktif kullanıcı sayısının arttığı, ARPU trendlerindeki gelişme, Podcast kullanıcılarının artması ve daha iyi brüt kar marjı ile 74 milyon serbest nakit akışı sağlandığı belirtildi.

Dünya müzik endüstrisinin pazarı genişletme ve çalışmaları devam ediyor. IFPI Haziran ayında Afrika’ya açtığı bölge ofisini duyurmuş, Bölge Direktörü olarak Angela Ndambuki’nin görevlendirildiğini açıklamıştı.

2020 yılı müzik dünyasını derinden sarsarken Pandeminin sektördeki etkileri farklılıklar gösterdi. Streaming abonelikleri artarken özellikle yılın ilk döneminde reklam gelirlerinde düşüş yaşandı. Canlı performansların yapılamaması ise yorumcuları ve eser sahiplerini önemli ölçekte etkiledi.

Apple Music Afrika stratejisi sonuçlarını vermeye başladı. Billboard haberine göre Apple’ın geçen yıl 37 ülkeye açılması sonrasında streaming hizmeti yerel sanatçılar için daha büyük etki, abonelik ve küresel erişim sağlıyor.

Dünyanın hemen her ülkesinde, bir yıl bitip diğeri başlarken, gelecek için tahminler yapılır. Bu yıl da benzeri değerlendirmeleri görmek mümkün ama pandemi sürecinin belirsizlikleri nedeniyle biraz daha az iddialı olmaları hemen hepsinin ortak özelliği olarak öne çıkıyor.

Batı ülkelerinde streaming pazarları doyum noktasına gelmeye başlayınca şirketler yeni pazarlar arayışına girdiler. Bir buçuk milyara yakın nüfusuyla Çin ilk hedeflerden birisi oldu. Dil ve müzik kültürü gibi farklılıklar ile yasal kısıtlamalar bu pazara girmek isteyenlerin önünde ciddi engeller oluşturdu.

Fiziki satışların dibe vurması sonrasında streaming abonelikleri sayesinde ayağa kalkan ve büyümeye başlayan müzik sektörü, Pandeminin canlı performansları ortadan kaldırması nedeniyle önemli bir darbe daha aldı.

BTK 2020 Q2 Raporu telekomünikasyon şirketlerinin gelirlerinin önemli bir bölümünün data hizmetlerinden kaynaklandığını gösterdi. Üç büyük mobil operatörün gelirlerinin % 78’lik kısmını data gelirleri oluşturuyor.