ANALİZ

Pandemi döneminde yaygınlaşan çevrimiçi etkinlikler müzik sektöründe farklı yaklaşımlara neden oldu. Kimileri yeni yöntem olarak alkışlarken bir çok sanatçı da canlı performansların yerini alamayacağını söyledi.

eçtiğimiz haftanın son yatırım haberleri Prime Wave Music’in aldığı iki önemli repertuar ve finans dünyasının önemli şirketlerinden olan Pimco’nun BMG aracılığıyla müzik endüstrisine girmesi üzerine. Öte yandan bu haberimizde MBW’nin satın alımlara ilişkin 2021 analizine de yer verdik.

Müzikleri dinleyicilere ulaştırmak her zaman önemli bir sorun olmuştur. Morgan Stanley’in son ABD raporu buna ışık tutuyor.

Confirmed360 kurucusu ve CEO'su Matt Ampolsky, etkinlik endüstrisinin pandeminin neden olduğu değişikliklere nasıl adapte olunabileceğine dair görüşlerini Billboard’a yazdı.

Covid-19 virüsünün 2019 yılının son aylarında ortaya çıkışı ile birlikte müzik dünyası yeni yolculuğuna başladı. Zorlu geçen bir 2020’nin ardından 2021 yılında müzik dünyası, daha umut verici ve geleceği yönlendiren yenilikçi yaklaşımıyla 2022’yi, endişelere rağmen, karşılamaya hazır görünüyor.

Pandemi döneminin gözdelerinden birisi de NFT’ler oldu. 2022 yılında neler olabileceğini anlamak için 2021 yılının müzik NFT’lerine bakmak istedik.

NFT’ler hızla ortaya çıktı ve müzik dünyasını sarstı. Canlı performansların tekrar başlaması sonrasında ortadan kalkacaklarına dair bir çok şey söylendi ama yerlerini giderek sağlamlaştırıyorlar.

Danimarkalı Dijital Yatırım Bankası tarafından yayınlanan “Aşırı Tahminler 2022: Devrim” raporunda NFT’lerin platformları vuracağına dair bir öngörüye yer verildi.

Spotify 2021 Wrapped listelerini açıkladı. Listenin tepelerinde ülkemizden hiçbir isim yok.

Müzik dünyası yeni bir gelir modeli denemesi ile buluşuyor. Müzik sektörü gelirlerini arttırmak için yeni yollar deniyor. Teknolojik gelişmeler de buna her gün daha fazla imkan tanıyor.