ANALİZ

Bir tarafta deneme konserleri ve gösterileri, bir tarafta yeniden açılma planları. Ama öte yandan 2021’de de iptal edilen pek çok konser, tur, festival organizasyonu var. Canlı müzik sektörü ne zaman ve nasıl canlanacak tam anlamıyla bir muammaya dönüştü.

Oyun ve müzik arasındaki iş birliği küresel olarak önemli bir gelişim gösteriyor. Türkiye’de henüz böylesine bir iş birliği sağlanamadı ama oyun sektörü hızlı bir gelişimle dünya pazarlarında hızla önem kazanıyor.

Müzik sektörünün 2000’li yıllarda yaşadığı krizden kurtulmasını sağlayan streaming gelirleri büyümeye devam ediyor. Ne var ki bazı göstergeler bu gelişmenin yavaşladığını ve streaming pazarının doygunluk belirtileri gösterdiğini ortaya koyuyor.

Hindistan’ın müzik endüstrisini temsil eden IMI, sektöre ilişkin raporunu yayınladı. IMI Hindistan'da kayıtlı müziğin % 70'inin film temelli olduğunu tahmin ediyor.

Müzik sektörünün yeni büyüme kanallarından birisi de bilgisayar oyunları olacak gibi gözüküyor. Oyun içi sanal konserlerden sanatçılara özel oyunlara kadar bir çok farklı türde işbirliği geliştirilmeye çalışılıyor.

Billboard’da yayınlanan bir yazı Japonya’nın ünlü müzik mağazası Towerd Records satışlarının, Japonya’da CD, vinyl ve hatta kaset gibi fiziki formatlardan hala vazgeçilmediğini ortaya koyuyor. Dünyanın çoğu müzik tüketiminin baskın biçimi haline gelen streaminge geçerken, Japonya'nın hala fiziki ürün tutkusu var.

Geçtiğimiz hafta Spotify’ın Loud & Clear sitesini yayına aldığını duyurmuş, sitenin amacının global streaming ekonomisiyle ilgili yeni verileri paylaşarak şeffaflığı artırmak olduğunu belirtmiştik. Bu hafta streaming ekonomisi başta olmak üzere Loud & Clear’dan önemli bilgilere yer vereceğiz.

2021  sanat ürünlerinin ticaretinde yeni bir patlamanın yaşandığı yıl oldu. Teknolojinin gelişmesi sonucunda NFT, Blockchain, Metaverse gibi kavramlar günlük hayatımıza girdi. Peki bunlar nedir?

Facebook geçtiğimiz hafta kendi blog sayfasından bir metin yayınlayarak içerik geliştiricilerin gelirlerini artırmalarına yönelik daha fazla neler yapabileceklerini ve getirdiği yenilikleri açıkladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin büyüyen firması Anghami, Nasdaq’da 140 milyon dolar tutarında yeni fon sağladı. Abu Dhabi merkezli firma bu fonlama ile Spotify ve Deezer’a karşı rekabetinde önemli bir güç elde etmiş oldu.