ANALİZ

Pandemi ekonomiyi derinden etkiledi ve hemen tüm mecralarda reklam gelirlerinde önemli dalgalanmalar yaşandı. Müzik platformları da bu anlamda sarsıntıya uğrayan medya arasında yer aldılar.

Spotify, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da kullanımı oldukça fazla olan, birçok farklı türde müzik yapımının kendine yer bulabildiği dijital bir müzik platformu.

Günümüzün ticari koşullarında yapım şirketleri ve yorumcular için Spotify çalma listelerinde veya önerilerinde yer almak başarı için önemli bir faktör haline geldi. Spotify tarafından uygulanmaya başlayan sanatçı önerileri sistemi yeni bir “Payola” tartışmasını gündeme getirdi.

WMG, Eylül 2020 öncesi bir yıllık dönemi kapsayan cari mali yılı için resmi ön tahmini gelir tablosunu yayınladı. Toplam gelirlerin biraz düştüğü ancak streaming gelirlerinin arttığı bu yılda geçen seneye göre büyük fark yok gözüküyor.

Müzik dünyasının analiz servisi olan Chartmetric, müzik endüstrisi eğilimleri üzerine altı ayda bir hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda müzik dünyasının bir çok yönelimi ele alınıyor.

Trump kararnameleri sonrasında TikTok’a talipler her gün artıyor. Baştan beri talip olduğunu açıklayan Microsoft, Wallmart ile ortaklık yapacağını açıklarken devreye Oracle girdi. Listede Twitter ve Netflix’de yer alırken, Triller ve Londra merkezli yatırım şirketi Centricus’un da talip olduğu duyuldu.

Dijital dünya satıştan çok erişim ve dinleme üzerinde yükselirken fan kulüpleri gelir elde etmek için önemli bir kanal oluşturmaya başladı.

Pandemi dönemi nedeniyle canlı performansların dibe vurması müzik dünyasının yeni kanallar aramasına neden olurken streaming pazarının özellikle gelişmiş ülkelerde doygunluk seviyesine ulaşıyor olması gözlerin yeni mecralara dikilmesine neden oldu.

Trump tarafından TikTok ve Tencent’le ilgili olarak imzalanan yasaklama kararnameleri başta ABD olmak üzere tüm dünyada tartışılıyor. Gözler yaygın kullanımı nedeniyle daha çok TikTok kararında dikilirken başta müzik endüstrisi olmak üzere iş dünyası Tencent kararı ile daha çok ilgileniyor.

Spotify hissedarlarına 2020 ikinci çeyreği hakkında bilgilendirme yaptı. Şirketin aktif kullanıcı sayısı artış göstermesine rağmen zarar devam ediyor. Nakit dengesi bakımından sağlam durumda ve hisse değerlerindeki artış sürüyor.