ANALİZ

Digital Citizens Alliance tarafından yapılan araştırmaya göre korsan site ve uygulamaları markaların reklamları ayakta tutuyor. Toplam gelirlerinin 1,34 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Universal Music Group tarafından duyurulan Republic Records China operasyonunun Universal’in Çin pazarında büyüme hamlesinin bir parçası olduğu anlaşıldı.

RIAA verilerine göre Amerika müzik endüstrisi 1999’da ulaştığı pik noktayı henüz yakalayamadı. RIAA tarafından hazırlanan enflasyona uyarlanmış rakamlara göre 1999 yılında 22,7 milyar dolar olan müzik endüstrisi gelirleri 2020 yılında 12,2 milyar dolarda kaldı.

Dünyada normalleşme süreci hız kazanıyor. Amerika’da artık konser organizasyonları gerçekleştiriliyor. Asya'da da aynı şekilde. Avrupa ise, bazı ülkelerde gerçekleştirilen test etkinliklerinin olumlu sonuçlarıyla birlikte, normale dönüş yolunda temkinli ilerliyor.

MIDiA Research’ten Mark Mulligan podcast ve müzik kullanımlarına ilişkin değerlendirmesinde pandeminin tüketicilerin medya tüketim alışkanlıklarını değiştirdiğini, eğlenceye ayrılan zamanın % 12 arttığını, bazı kategorilerin diğerlerinden çok daha hızlı büyüdüğünü ifade etti.

Geçtiğimiz hafta “Mekanlarda Müziğin Bireyler Üzerinde Pozitif Etkisi” konulu webinarda konuşan Radyo Voyage Genel Yayın Yönetmeni Neslihan Behmuaras mekanlarda kullanılan müziklerin insanlar üzerindeki etkileri ile ilgili önemli örnekler sundu.

Pandeminin etkin olduğu 2020 yılında dijital reklam harcamaları hem ülkemizde hem de dünyada artmaya devam etti. Klasik medya harcamaları ise düşüş gösterdi.

Streaming servisleri arasındaki rekabet yeni bir döneme giriyor. Kayıtların kayıpsız olarak dinlenmesini sağlayan Hi-Fi uygulamaları servislerin yeni kozu.

Bir tarafta deneme konserleri ve gösterileri, bir tarafta yeniden açılma planları. Ama öte yandan 2021’de de iptal edilen pek çok konser, tur, festival organizasyonu var. Canlı müzik sektörü ne zaman ve nasıl canlanacak tam anlamıyla bir muammaya dönüştü.

Oyun ve müzik arasındaki iş birliği küresel olarak önemli bir gelişim gösteriyor. Türkiye’de henüz böylesine bir iş birliği sağlanamadı ama oyun sektörü hızlı bir gelişimle dünya pazarlarında hızla önem kazanıyor.