ANALİZ

WMG, Eylül 2020 öncesi bir yıllık dönemi kapsayan cari mali yılı için resmi ön tahmini gelir tablosunu yayınladı. Toplam gelirlerin biraz düştüğü ancak streaming gelirlerinin arttığı bu yılda geçen seneye göre büyük fark yok gözüküyor.

Müzik dünyasının analiz servisi olan Chartmetric, müzik endüstrisi eğilimleri üzerine altı ayda bir hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda müzik dünyasının bir çok yönelimi ele alınıyor.

Trump kararnameleri sonrasında TikTok’a talipler her gün artıyor. Baştan beri talip olduğunu açıklayan Microsoft, Wallmart ile ortaklık yapacağını açıklarken devreye Oracle girdi. Listede Twitter ve Netflix’de yer alırken, Triller ve Londra merkezli yatırım şirketi Centricus’un da talip olduğu duyuldu.

Dijital dünya satıştan çok erişim ve dinleme üzerinde yükselirken fan kulüpleri gelir elde etmek için önemli bir kanal oluşturmaya başladı.

Pandemi dönemi nedeniyle canlı performansların dibe vurması müzik dünyasının yeni kanallar aramasına neden olurken streaming pazarının özellikle gelişmiş ülkelerde doygunluk seviyesine ulaşıyor olması gözlerin yeni mecralara dikilmesine neden oldu.

Trump tarafından TikTok ve Tencent’le ilgili olarak imzalanan yasaklama kararnameleri başta ABD olmak üzere tüm dünyada tartışılıyor. Gözler yaygın kullanımı nedeniyle daha çok TikTok kararında dikilirken başta müzik endüstrisi olmak üzere iş dünyası Tencent kararı ile daha çok ilgileniyor.

Spotify hissedarlarına 2020 ikinci çeyreği hakkında bilgilendirme yaptı. Şirketin aktif kullanıcı sayısı artış göstermesine rağmen zarar devam ediyor. Nakit dengesi bakımından sağlam durumda ve hisse değerlerindeki artış sürüyor.

Streaming pazarını genişletme çabalarının yeni gözdesi Sahra Altı ülkeleri oluyor. Spotify ve Deezer gibi ülkemizde de iyi bilinen platformlara ek olarak yerel oyuncular ve Çin kökenli firmalar kıyasıya bir rekabet içine girdiler.

Facebook’a reklam vermeme veya reklam sayılarını azaltma kararı alan firmalar geri adım atmazken son olarak Disney firması da Facebook ve Instagram reklam harcamalarını düşürme kararı aldı. Ayrıca Microsoft da Ağustos ayı sonuna kadar reklamlarını askıya aldığını duyurdu.

İklim Krizi dünyamızı derinden etkilerken, hayatın korunmasına yönelik uluslararası anlaşmalar imzalanıyor. Bir çok ülkede hükümetler emisyonları engelleyici önlemler alıyor veya almaya çalışıyor.