Amerikan Adliyelerinde Çalıntı Şarkı İddiaları

Amerika’da mart ayında müzik hukuku için iki önemli dava sonuçlandı. “Dark Horse” ve “Stairway to Heaven” şarkıları için önemli kararlar alındı.

 

Katty Perry’nin ünlü şarkısı “Dark Horse”un müzik altyapısında Flame isimli rapçinin “Joyful Noise” isimli şarkısından alıntı yaptığına ilişkin dava açılmıştı. Katty Perry’nin Dark Horse isimli şarkısı 2013 yılında, Flame’in Joyful Noise isimli şarkısı 2008 yılında çıkış yapmıştı.

 

Savunma tarafı her ne kadar bu şarkıyı duymadıkları iddia etse  de, “Joyful Noise” şarkısı grubun 2009 yılında Grammy ödülüne aday gösterilen albümde de yer alıyordu. Şarkının ve sanatçının popüler olmadığından söz etmek çok da mümkün değildi.

 

Mahkeme jurisi Flame’i haklı buldu ve 2.8 milyon dolar tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.  Davalı taraf karara itiraz ederek yeniden yargılama talebinde bulundu.       .

 

Yargıç jüri kararını Katty Perry’nin şarkısının ve davaya konu edilen kısmın davada telif hakkı korumasından faydalanacak kadar orijinal olmadığı gerekçesiyle bozdu.

 

Bu Katty Perry ve yapım şirketi Capital Records için önemli bir karar oldu. Flame’in karara itiraz hakkı var, kullanıp kullanmayacağı ise merak konusu.

 

Benzer bir dava da dünya rock tarihinin efsanevi grubu Led Zepplin için de açılmıştı.

 

Led Zeppelin grubunun en bilinen şarkısı ve dünya rock tarihinin en önemli şarkılarından kabul edilen “Stairway to Heaven” isimli eserin telif hakkı ihlaline yönelik dava da sonuçlandı. Spirit isimli grup tarafından 2014 yılında, kült şarkının gitar rifflerinin çalıntı olduğu iddiasıyla açılan davada, Led Zeppelin’in yaptığı itiraz sonucu verilen kararla Led Zeppelin grubu davayı kazandı.

 

Spirit grubunun 1968 yılında yayınladıkları albümlerindeki “Taurus” isimli şarkı sonrası Led Zeppelin’in 1971 yılında çıkan albümüyle ilk kez yayınlanan “Stairway to Heaven” şarkısının çalıntı olduğu iddiası uzun bir süre yankı uyandırmıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Endüstrisi Korsanla Savaşmaya Devam Ediyor

 

Müzik tartışmalarına bakılırsa, her ne kadar mahkeme kararları aksi yönde kararlar verse de, şarkılardaki benzerlik neticesinde artık bu şarkıların kaderi müzik tarihleri boyunca kuşkusuz birlikte anılmak olacaktır.

 

Fotoğraf: Valentino Funghi