Amazon’dan İnteraktif Canlı Yayın Servisi

Amazon Web Services, Inc. (AWS), interaktif canlı streaming yapmayı kolaylaştıran yeni hizmeti Amazon Interactive Video Service (Amazon IVS)uygulamasını  duyurdu. Kısa bir sürede etkileşimli video streaming olanağı veren Amazon IVS’in web ve mobil uygulamaları var.

 

Amazon IVS 2019’da yaklaşık 10 milyar saatlik video izleme ile dünyanın en popüler canlı streaming hizmetlerinden biri olan Twitch ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji düşük gecikmeli canlı içerik sunumuna olanak veriyor. Gecikme süresi, yaygın olarak kullanılan 20-30 saniye ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde düşük: üç saniye.

 

Servisin gecikme süresinin kısa olması sayesinde izleyicilerle etkileşim kurmak kolaylaşıyor. Yayıncılar isterse izleyiciler için sohbet odaları, anket ve oylama, soru cevap vb. uygulamalar yapabilecek. Kullanıcılar hazırladıkları videoları streaming yazılımı aracılığıyla Amazon IVS uygulamasına ilettikten sonra kalan tüm işlemler servis tarafından gerçekleştirilecek. Kullanıcılar kendi web veya mobil uygulamaları ile videolarını aynı anda milyonlarca izleyiciye ulaştırma olanağına kavuşacaklar.

 

Amazon IVS’in ücretlendirilmesi yüklenilen video ve izleme sayılarına bağlı olarak yapılacak ve hiçbir ek ücret veya yıllık garanti istenmeyecek.

 

Bu uygulamanın   bağımsız sanatçılar, organizasyon şirketleri ve yapım şirketlerine önemli olanaklar sağlaması mümkün olmakla birlikte lisanslama sorunlarının nasıl aşılacağı önemli bir soru işareti olarak duruyor.

 

Daha fazla bilgi için: https://aws.amazon.com/tr/ivs/

 

Fotoğraf: Simon Bak
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Hologram: Sadece Yitirdiklerimiz İçin mi?