Almanya’da Stream Manipülasyonuna Karşı Karar

Dünya çapında kayıt endüstrisini temsil eden IFPI ve Almanya Ulusal grubu olan BMVI Frankfurt Bölge Mahkemesinin, yasadışı müzik streaming manipülasyonuyla uğraşan, yaygın olarak kullanılan bir web sitesi olan likeservice24.de’nin Almanya merkezli operatörüne karşı bir ihtiyati tedbir kararı çıkardığını duyurdu.

 

İhtiyati tedbir, operatörün dijital servis sağlayıcılarda yapay “Oynatmalar” veya “İzlenimler” sunmasının yanı sıra müzik içeriğiyle bağlantılı olarak sahte “Yorumlar”, “Beğeniler” ve “Aboneler” sunmasını engellemeyi hedefliyor. Almanya’daki çalışmalar sonucunda Mart 2020 ve Ağustos 2020’de altı manipülasyon hizmetinin operatörlerine karşı birkaç bölge mahkemesinin ön ihtiyati tedbir kararları almasına yol açtı. Yeni alınan karar bunlara son ek oldu.

 

IFPI CEO’su Frances Moore yaptığı açıklamada, “Bu, Alman mahkemeleri tarafından alınan ve kayıt endüstrisinin küresel olarak stream manipülasyonuna karşı süregelen mücadelesini destekleyen bir dizi olumlu karardan birisidir. IFPI ve endüstrideki ortakları, sanatçıları, şarkı yazarlarını ve diğer hak sahiplerini haklı gelirlerinden mahrum bırakan, aynı zamanda müzik dinleyicilerini yanlış yönlendiren bu zararlı uygulamayla mücadele etmeye kararlıdır.” dedi.

 

Fotoğraf: Roman Kraft
İlginizi Çekebilecek Yazılar  IFPI Sahra Altı Afrika Çalışmalarında Beş Önceliğini Belirledi