Alman Bilim İnsanları 4.000 Kişilik Deneysel Konser Planlıyor

Alman bilim insanları ve tıp uzmanları, Covid-19’un geniş kitlelere bulaşma riskini daha iyi anlamak için bir dizi kapalı konser düzenlemeye hazırlanıyor.

 

Halle Üniversitesi Tıp Merkezi’nden (Saale) araştırmacılar ve sağlık uzmanları, 18 ila 50 yaş arasında 4.200 “sağlıklı gönüllü” den oluşacak Restart-19 adlı projelerini, resmi bir web sitesi aracılığıyla açıkladılar. Doğu Almanya’da bir eyalet olan Saksonya hükümeti tarafından onaylanan ve finanse edilen Restart-19, 22 Ağustos Cumartesi günü sabah 8 ile akşam 6 arasında gerçekleşecek.

 

Her biri 12.200 kişilik kapasiteye sahip Arena Leipzig’de gerçekleşecek üç ayrı “senaryodan” oluşan çalışma, kalabalıklara dayalı canlı eğlencelerde katılımcıların en önemli temas risklerini ölçmeye deneyecek. Araştırmacılar daha sonra bu bilgiyi, geleneksel kalabalık tabanlı konserler için mekanlarda Covid-19’un izleyicilere yönelik tehdidinin en aza indirilmesine yardımcı olmak için kullanacak. Ayrıca özellikle bireyler arasında ve “temas noktalarında” gereksiz temasın önlenmesi üzerinde durulacak.

 

Halle Üniversitesi Tıp Merkezi (Saale) olası katılımcılara analizin başlangıcında Covid-19 testi uygulayacak ve sadece negatif çıkanlar deneysel konserlere katılabilecekler. Ek bir önlem olarak, 10 saatlik değerlendirmeyi denetleyen tıp uzmanları, kişisel el dezenfektan kapları ve “deneyler sırasında her zaman giyilmesi gereken” FFP2 solunum maskelerini tedarik edecekler.

 

Restart-19 web sitesine göre, “üç senaryo” dan ilki, “etkinlik akışının tadını pandemi başlamadan önceki gibi”  çıkarmaya teşvik edilecek olan 4.000 katılımcının tümünü içerecek. Gene 4.000 kişi, ikinci seri boyunca geliştirilmiş sanitasyon önlemleri ile sosyal mesafeli bir kalabalık yaratmaya çalışacak. Son olarak, üçüncü seri katılımcıların tramvayla varış ve ayrılmalarını simüle edecek ve 2.000 kişi Bendzko’nun gösterisinin tadını çıkarmak için yaklaşık beş metre aralıklı koltuklara oturacak.

 

Fotoğraf: Mika Baumeister
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’ın Noteable Websitesi