Afrika’nın Streaming Hizmeti Mdundo Yıllık Raporunu Açıkladı

Mdundo.com tarafından açıklanan rapora göre Mdundo’nun aylık aktif kullanıcı sayısı 7 milyona ulaştı. Mdundo.com A/S’nin ana faaliyeti, Afrika pazarına ve Sahra Altı Afrika’da yaşayan bir milyardan fazla insana odaklanarak Spotify tarzında bir çevrimiçi müzik hizmeti yürütmek ve geliştirmek.

 

2020 Haziran ayında beş milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısı  % 38,8 artışla yıl sonunda yedi milyona ulaştı. Hedef ise Haziran 2021’e kadar % 70-80 artışla sekiz buçuk ila dokuz milyon aktif kullanıcı sayısına, 2022’ye doğru ise yaklaşık % 100 ek büyüme ile 18 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmak.

 

Rapora göre yarı yılın sonunda, Mdundo’nun müzik hizmetinde 1,4 milyon uluslararası şarkının yanı sıra 90.000 üzerinde Afrikalı müzisyen tarafından doğrudan Mdundo.com’a yüklenen 262 binden fazla parça (Aralık 2019’a göre% 58 artış) vardı.

 

Başta Nijerya ve Gana ile Batı Afrika, geçen yıl Aralık ayına göre şarkılarda % 197 ve aktif sanatçılarda % 217 büyüme ile, en hızlı büyüyen bölgeydi. Platforma yüklenen şarkılarda Güney Afrika % 99, Doğu Afrika % 51 ve Orta Afrika ise % 47 artış sağladı.

 

Rapora göre kullanıcılarına reklam destekli Freemium (ücretsiz hizmet) ve abonelik tabanlı Premium hizmeti sunan Mdundo şu anda ücretsiz hizmet için odaklanıyor ve Mdundo’nun birincil gelir kaynağı reklam olarak görünüyor. Geçen yılın aynı dönemine göre % 50 artan reklam gelirleri 1,3 milyon DKK’ya (yaklaşık 211,6 bin dolar) çıktı.

 

Öte yandan şirket, güçlü bir kullanıcı tabanı ve içerikle birlikte artan gelir potansiyelini değerlendirerek 2020’de Nasdaq First North Growth Market Denmark’ta işlem yapmak için başvuruda da bulundu.

 

Mdundo, 4 Ocak 2021’de duyurduğu Vodacom Tanzania işbirliğine de yer verdiği raporunda reklam verenlerin sayısında artış olduğuna da dikkat çekerek farklı pazarlardan 900’ün üzerinde potansiyel reklam verene ulaştıklarını belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Almanya’da Stream Manipülasyonuna Karşı Karar

 

Afrika’nın gelişen müzik pazarında Mdundo’nun önemli bir yeri olduğu anlaşılıyor. Afrika halen dünya müzik endüstrisinin yakın takibinde.

 

Fotoğraf: Alekon pictures