Adaptr: B2B Lisanslama Platformu

Majör müzik firmalarından Warner Music Group ile müzik alanında çalışan teknoloji şirketi Free Media Group, startup firmalarına uygulamalarında lisanslı müzik kullanma olanağı veren Adaptr isimli bir platform kurdular. Platform abonelik ücreti karşılığında lisanslı müzik stream olanağı veriyor.

 

Majörlerden müzik kullanımı için lisans almak kuruluş aşamasındaki firmaların önemli bir sorunu idi. Adaptr platformunun önceden izin alınmış repertuarı, bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Platform Warner repertuarının yanı sıra, BMG Records, Equal Vision Records, Vio Mobile, A-Train Distribution gibi yapım şirketlerinin repertuarını da kapsıyor.

 

Warner Dijital Yöneticisi Oana Ruxandra, temel hedeflerinden birini, tüm müzikleri lisanslamayı çok daha kolay hale getirmek olduğunu belirterek “Adaptr lisanslama konusundaki sürtüşmeleri azaltmamıza, yenilikleri hızlandırmamıza, girişim topluluğunu desteklememize, rekabeti sağlamamıza, hayranlarımızı müzikle etkileşimde bulunmanın yeni ve gelişen yollarıyla heyecanlandırmamıza ve sanatçılarımız ve söz yazarlarımız için ek gelir sunmamıza olanak tanıyacak”dedi.

 

Adaptr’den yararlanmak için startup firmalarının sermayesinin 7,5 milyon doların gelirinin ise 4,5 milyon doların altında olması gerekiyor. Abonelikler aylık 69 dolar, 249 dolar ve 549 dolar olmak üzere üç paket olarak düzenlenmiş. Birinci paket bir uygulama ve 500 stream hakkını, ikinci paket üç uygulama ve 2.000 stream hakkını üçüncü paket ise beş uygulama ve 5.000 stream hakkını kapsıyor. Kullanımların bu sayıları aşması halinde lisans almak için Adaptr ile temas kurmak gerekiyor.

 

Bu adım Warner Music Group’un uzun süredir uyguladığı büyüme planının bir parçası gibi gözüküyor. Açıkça söylenmese de bu planın yeni teknolojilerin giderek daha fazla kullanılmasını da içerdiği görülüyor. Warner bu kapsamda yeni sanatçıları saptamak için yapay zeka uygulamaları kullanmaya da başladığını duyurmuştu.

 

Adaptr hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Majörlerin Streaming Gelirleri Saatte 1,01 Milyon Dolar

 

Fotoğraf: Radowan Nakif Rehan