AB’den Korsana İlişkin Yeni Çalışma

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin yayımlanan yeni araştırması “Avrupa Vatandaşları ve Fikri Mülkiyet: Algı, Farkındalık, Tutum”, Avrupa Birliği’nde fikri mülkiyet haklarının nasıl algılandığına, Avrupa Birliği vatandaşlarının sahtecilik ve korsanlıkla ilgili tutumuna yönelik bir yol haritasını sunuyor.

 

2013 ve 2017’de EUIPO tarafından yapılan daha önceki anketleri takiben hazırlanan üçüncü baskı, anlayış ve tutumlarda kademeli ama cesaret verici bir değişikliği ortaya koyuyor.

 

AB çapındaki bu çalışma, vatandaşların büyük çoğunluğunun, yeniliğe zaman ve para yatıranların haklarının korunmasının ve çalışmaları için ödeme almasının önemli olduğu konusunda hemfikir olduğunu doğruluyor.

 

Bu seferki raporda, sanatçılara ve yaratıcılara saygıda özellikle büyük bir artış var. Ayrıca insanlar yavaş yavaş fikri mülkiyet haklarını daha iyi anladıklarını söylüyorlar ki bu önemli bir bulgu.

 

Rapora göre sahte ürünlerin bilerek tüketilmesinde % 7’den % 5’e, korsanlığın bilerek yapılmasında ise % 10’dan % 8’e hafif bir düşüş söz konusu. Bu konuda gençler en büyük grup olmaya devam ediyor.

 

Öte yandan, sahte ürünlerin satın alınmasının insanların imajına zarar veren bir olgu olarak algılanması eğilimi mevcut çalışmaya göre % 12’den % 17’ye çıkarak artış gösteriyor.

 

İndirmelerle ilgili olarak, artık insanlar yasal içerikler için özellikle makul bir fiyat söz konusu olduğunda bir önceki rapora göre ödeme yapmaya daha çok istekliler. Rapora göre bu değişikliğin bir kısmı, yasal kaynakların mevcudiyetindeki artışla bağlantılı olabilir. Kalite ve çeşitlilik arttıkça insanlar yasal içerik için daha fazla para ödüyorlar. Ayrıca kullandıkları sitelerin yasal olup olmadığını daha sık kontrol ediyorlar.

 

Rapor için, genel olarak Avrupa Birliği için gelecekteki kamu bilinci stratejilerini şekillendiren bir kriter sağlanmasına hizmet edeceği söyleniyor.

 

Rapora erişim için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  2020 İlk Yarıyıl Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Araştırması Yayınlandı

 

Fotoğraf: Guillaume Périgois