AB’den Daha Fazla Önlem İsteniyor

Görsel-İşitsel Korsanlıkla Mücadele İttifakı (AAPA) Dijital Hizmetler Yasası teklifini iyileştirmeye yönelik değişiklik önerilerini yayınladı.

 

AB tarafından son dönemde atılan dijital dünyayı düzenleme adımlarının sonuncusu olan Dijital Hizmetler yasası konusunda önerilerde bulunan AAPA  “Staydown” denilen “Kaldırılmış olarak tut” uygulamasının tasarıya eklenmesini talep ediyor. Listede öncelikli konular arasında ilk sıralarda temelli yayından kaldırma olarak da tanımlanabilecek bu hususa değinildi. Yasa teklifinde bulunmayan bu ibarenin bulunması gerektiği belirtildi. Yayından kaldırılan içeriğin tekrar yüklenmesini durdurulması yönünde önlem alınması gerekliliği üzerinde duruldu.

 

AAPA, çevrimiçi platformlarda bulunan ve korsan içeriğe yönlendiren linkler hakkında da önlem alınması konusuna da değindi. Çevrimiçi hizmetlerin, korsan sitelere yönlendiren yorumlara, korsana ilişkin bilgi veren içeriklere ilişkin önlem alması gerektiği belirtti.

 

Ayrıca AAPA, barındırma hizmet sağlayıcıların korsan yayın yapan hesapların feshetmesini ve tekrar açılmaması yönünde önlem alınmasını önerdi.

 

AAPA tarafından yayınlanan önerileri okumak için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Frederic Köberl
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsana Karşı Yeni Polis Birimi