ABD’de TikTok Lehine İhtiyati Tedbir Kararı

TikTok’un ABD’de yasaklanmasına ilişkin çalışmalara karşın, TikTok lehine ihtiyati tedbir kararı verildi.

 

ABD federal mahkemesi hakimi, TikTok’un uygulama olarak indirilebilmesinin devamını sağlayacak ihtiyati tedbir kararını verdi.

 

Trump yönetimi tarafından TikTok’un ABD’de yasaklanmasına yönelik alınan karara karşı, TikTok avukatının başvurusu üzerine, Amerikan federal mahkemesi hakimi, Çin merkezli uygulamaya verilen bu cezayı erteleyerek ihtiyati tedbirin uygulanmasına karar verdi. TikTok avukatı, TikTok davasında Wallmart ve Oracle gibi şirketlerle devam eden görüşmelerden bahsetti ve görüşmeler devam ederken kararı uygulamaya koymanın haksız olacağı üzerinde durdu.

 

Bu ihtiyati tedbir kararı sayesinde, Apple ve Google gibi dev uygulama mağazalarında kapanması planlanan TikTok çalışmaya ve uygulama olarak indirilmeye devam edecek.

 

Ancak ulaşılan bilgilere göre, ihtiyati tedbir kararı geniş kapsamlı bir koruma sağlamayacak. Karar, Kasım’dan itibaren TikTok için uygulanması planlanan kısıtlamada etkili olmayacak.

 

Durumun gidişatı ve kamuoyunun değerlendirmelerine göre, Trump yönetimi Çin merkezli bir uygulama olması nedeniyle TikTok’u yasal olarak da oldukça zorluyor. Çin merkezli ByteDance şirketinin sahip olduğu TikTok, Amerika’da kullanıcı sayısı en fazla olan uygulamalar arasında yer alıyor. Güvenlik üzerinden sürekli eleştirilen ve bu nedenle Amerika’da soruşturmalarla karşılaşan uygulama için hukuki süreç devam ediyor.

 

Fotoğraf: Morning Brew
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Youtube ve Stream Kaydediciler Savaşı