ABD’de Telif Hukuku Düzenlemeleri

DMCA 2.0 taslağının açıklandığı şu günlerde ABD harcamalar yetki kanununun içinde iki önemli değişiklik gerçekleşti. Küçük uyuşmazlıkların çözümü ve izinsiz streamingin suç sayılmasına ilişkin olarak Kongre tarafından kabul edilen bu değişiklikler, Trump tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

 

Müzikanaliz tarafından haberi yapılan değişiklikler gerçekleşti.

 

CASE (Hafif İhlallerde Alternatif Telif Koruma) yasası olarak bilinen düzenleme mahkemelerdeki yığılmaları ve hak sahiplerinin yüksek hukuk giderleriyle karşılaşmasını engellemeyi hedefliyor. Düzenlemeyle ABD Telif Hakları Ofisi altında yeni bir heyet kuruluyor. Kurulacak Telif Hakları İhlalleri Heyeti ihlal başına 15.000 dolar şikayet başına 30.000 dolar tutarına kadar olan şikayetlere bakacak.

 

Şikayetin üç Telif Hakları Ofisi görevlisi ve iki telif hakları hukukçusundan oluşan Heyet tarafından görüşülebilmesi için tarafların karşılıklı olarak kabulü gerekiyor. Şikayet edilen taraf mahkemeye gitmeyi seçebilecek. Bu tercih yapılmaz ise Heyet hüküm oluşturacak. Karara karşı sınırlı bir temyiz seçeneği bulunuyor.

 

Aynı harcamalar yasası içinde yapılan bir diğer düzenleme ise izinsiz streaminglerin suç sayılmasına ilişkin. Korsan streaming sitelerini hedefleyen bu değişiklikle ABD hukuk sistemine göre daha önce kabahat statüsünde olan korsan streaming uygulamalarının suç sayılmasıyla birlikte federal düzeyde takibi de mümkün olacak.

 

Değişiklik hak sahiplerinden gerekli izinleri almamasına rağmen asli amacı streaming yapmak olan, streaming dışında başka bir ticari amacı olmadığı görülen ve streaming hizmetlerinin pazarlamasının yapıldığı dijital servislerin sahipleri hakkında dava açılabilmesini sağlayacak.

 

Değişikliklere ilişkin olarak hak sahipleri ile internet özgürlüğü savunucuları arasındaki tartışma halen sürüyor.

 

Fotoğraf: Clarisse Meyer
İlginizi Çekebilecek Yazılar  WMG’nin E-Ticaret Sitelerine Dava