ABD’de Teknoloji Devleri Aleyhine Antitröst Alt Komite Raporu

Teknoloji devleri Apple, Amazon, Google ve Facebook ABD’de mercek altına alınmış ve haklarında antitröst uygulamaları nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

 

Temsilciler Meclisi Antitröst Alt Komite Başkanı David Cicilline ise dijital pazarların “düzgün çalışmadığını” söylemiş ve rekabet eksikliği suçlamasında bulunarak etkili bir mevzuatın yeni start-up firmalarının büyümesine imkan vermesi gerektiğini belirtmişti.

 

ABD’de Temsilciler Meclisi Yargı Organı Antitröst Alt Komitesi, Apple, Amazon, Google ve Facebook gibi ABD teknoloji devlerinin uygulamalarına yönelik 16 aylık incelemesi sonucunda 449 sayfalık bir raporla bulgularını paylaşarak, Apple, Amazon, Google ve Facebook gibi ABD teknoloji devlerinin gücünü azaltmak yönünde geniş kapsamlı rekabet reformları önerdi.

 

“Dijital Pazarda Rekabetin İncelenmesi” başlıklı rapor, teknoloji devlerinin üst düzey yöneticilerinin ifadelerini içeren yedi kongre oturumu, yaklaşık 1,3 milyon iç iletişim belgesi, 38 antitröst uzmanı görüşlerini ve araştırılan platformların eski çalışanları ve diğerleri dahil 240’tan fazla piyasa iştirakçisi ile yapılan görüşmeleri içeren bir soruşturmanın sonucunu ortaya koyuyor.

 

Rapor, ABD’nin teknoloji şirketlerini piyasalar üzerinde hakimiyetlerini kullanabilen dijital ekonominin bekçileri olarak tanımlıyor ve bu şirketlerin rekabet tehditlerini ortadan kaldırmak için güçlerini kötüye kullandıklarını, daha az yeniliğe, tüketiciler açısından daha az seçeneğe ve aksak bir demokrasiye yol açtığını ortaya koyuyor.

 

Yargı Komitesi Başkanı Jerrold Nadler ve Antitröst Alt Komitesi Başkanı David N. Cicilline yaptıkları ortak bir açıklamada “Bugün mevcut halleriyle, Apple, Amazon, Google ve Facebook her biri ekonomimizin büyük bir bölümünde önemli bir pazar gücüne sahipler” diyerek son yıllarda, her bir şirketin, pazardaki gücünü rekabete aykırı yollarla genişlettiğini ve kullandığını ifade ettiler ve şöyle devam ettiler: “Araştırmamız, kongre ve antitröst uygulama kurumlarının rekabeti yeniden canlandıran, yeniliği geliştiren ve demokrasimizi koruyan eyleme geçmeleri için net ve zorlayıcı bir ihtiyaç olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor. Bu Rapor, bu amaca ulaşmak için bir yol haritasının ana hatlarını çiziyor.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Kafelerde İzinsiz Müzik Yayınlarına Ceza

 

Rapor, Amazon, Apple, Google ve Facebook’un piyasa hakimiyeti nedeniyle ortaya çıkan zorlukları özetledikten sonra, dijital ekonomide rekabeti yeniden sağlamak, antitröst yasalarını güçlendirmek ve antitröst uygulamaları yeniden canlandırmak gibi bazı öneriler içeriyor.

 

Temsilciler Meclisi Yargı Organı’nın resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre tavsiye listesi şunları içeriyor:

 

  • Birlikte çalışabilirlik ve veri taşınabilirliğini sağlamak için platformların hizmetlerini rakip ağlarla uyumlu hale getirmesini zorunlu kılmak,
  • Platformların piyasa katılımcılarına karşı harekete geçmeden önce gerekli süreci sağlamasını şart koşmak,
  • Rekabeti azaltan stratejik kazanımları yasaklamak için bir standart oluşturmak,
  • Bu yasaları dijital ekonominin zorluklarına uygun hale getirmek için Clayton Yasası, Sherman Yasası ve Federal Ticaret Komisyonu Yasasında iyileştirmeler,
  • Rekabeti engelleyici zorunlu tahkim hükümlerinin ortadan kaldırılması,
  • Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) ve Adalet Bakanlığı’nın Antitröst Bölümü’nün güçlendirilmesi,
  • Ve antitröst kurumlarında daha fazla şeffaflık ve demokratikleşmenin teşvik edilmesi.

 

Fotoğraf: Morning Brew