ABD’de Müzik Kayıt Endüstrisi 2020’de Büyümeye Devam Ediyor

Covid 19 salgınına rağmen 2020’nin ilk altı ayında Amerika’da müzik kayıt endüstrisinin gelirleri arttı.

 

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) Amerika merkezli kayıt endüstrisinin gelirlerini konu alan kapsamlı bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporun sonuçları müzik endüstrisi için cesaret verici oldu.

 

Perakende satış değeri, müzik kayıt endüstrisinde, Ocak ayının başı ve Haziran ayının sonuna kadar 5,7 milyar dolara ulaştı.

 

Tahmin edilebileceği gibi streaming de büyük oranda artış gösterdi. Bu kategoride ücretli müzik yayınları bir önceki yıla göre % 14 arttı. Spotify’ın açıkladığı 2020’nin ikinci çeyrek raporunda 2019’un ikinci çeyrek raporuna göre % 21 düşüş yaşadığı gözlenmişti. Buna karşın YouTube gelirlerinde az da olsa artış gerçekleşmişti.

 

Streaming abonelikleri ve gelirleri artmaya devam ediyor, fakat geçen yıla göre, 2020 yılının Haziran ayına kadar 351 milyon dolara denk gelecek oranda, dijital ortamda müzik indirme gelirleri düştü.

 

Rapordaki verilere göre, Amerika’da fiziki satışlar geçen yıldaki aynı döneme oranla % 23 oranında düştü. Rapordaki analiz bu düşüşün nedenini, dijitalleşmeye değil, pandemiye bağladı. Bu oran içerisinden CD satışları, % 50 oranında azaldı.

 

Vinyl, fiziki satışların 232 milyon dolara denk gelen % 62’lik kısmını oluşturdu. Vinyl için bu dönem iyi geçti. Vinyl’in hem ilk çeyrek hem de ikinci çeyrekteki gelirlerinde geçen yıla göre, % 4 oranında artış gerçekleşti.

 

Fotoğraf: Charles Deluvio
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu