ABD’de Bağımsız Müzik Mekanlarına Destek

Nashville Kent Konseyi, bağımsız müzik mekanları için CARES Act kapsamında yer alan 2 milyon dolarlık fonu onayladı.

 

Bağımsız müzik mekanları, Nashville’in en ünlü cazibe merkezlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Covid-19 önlemleri çerçevesinde Mart ayı başlarında birçok mekanı kapanmıştı. Şehirdeki tüm canlı etkinlikler, takip eden üç ay içinde iptal edilmişti.

 

Yerel haber kaynağı Tennessee Lookout’ta yer alan bir rapor mekanların % 15’inin bir ay içerisinde kapatmak zorunda olduğunu ortaya koyuyor. Bağımsız müzik mekanlarının % 38’i altı hafta içinde kapanacaklarını bildirdi.

 

Yıllık geliri 5 milyon dolardan az olan bağımsız müzik mekanları yardım almaya uygun. Mekan sahipleri, iki aylık harcamalar için 100.000 dolar’a kadar acil yardım almak için başvurabiliyorlar. Hibe ile karşılanabilecek harcamalar kira, kamu hizmetleri ve sigorta ödemelerini içeriyor. CARES Act fonları, ücret ödemeleri için kullanılamıyor.

 

Öte yandan dün Variety’de yayınlanan habere göre NIVA (National Independent Venue Association) ve YouTube bağımsız müzik mekanlarını koruma planını duyurdu. Ayrıntılar henüz bilinmemekle birlikte haber kaynağına göre YouTube ve NIVA canlı performansların canlı müzik mekanlarında güvenli bir şekilde yeniden gerçekleştirilmesi için ortak programlar üzerinde çalışacaklar. Ayrıca YouTube ayrıca NIVA’nın “Acil Yardım Fonu” için farkındalık yaratmaya ve fon sağlanmasına yardımcı olacaklar.

 

NIVA, Covid-19 eve kapanma sürecinde ABD’de dibe vurmuş durumda olan mekanların ve organizatörlerin ekosistemini korumak ve geliştirmek üzere kurulmuş bir bağımsız müzik mekanları koalisyonudur. Halihazırda 2.600 üyesi bulunmaktadır.

 

NIVA’nın Haziran ayında yaptığı ankete göre ABD genelinde bağımsız müzik mekanlarının yaklaşık % 90 yardım almaz ise sonraki birkaç ay içerisinde kapanacak.

 

Ulusal Bağımsız Mekanlar Derneği, Kongre’den haftalar önce Save Our Stages Act (Sahnemizi Koruyalım Yasası) için harekete geçilmesini istemişti. Grup, pandemi sırasında yerel kültür kurumlarını hayatta tutmaya yardımcı olmak için 10 milyar dolarlık Save Our Stages Act için uğraşıyor. Pekçok sanatçı tarafından imzalanan ve yasa koyuculara gönderilen 1,6 milyondan fazla e-postaya rağmen “Save Our Stages Act” halen bekletiliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Warner Music Group ve Spotify Lisans Sözleşmelerini Yeniledi

 

Öte yandan bütün dünyada global bazda bir hareket başlatılıyor. #wemakeevents hastagi ile başlatılan hareketle tüm dünyada müzik ve eğlence sektörünün durması sonucu sektör çalışanlarının yaşadığı sıkıntı için sosyal medyada kırmızı renkte tepkiler paylaşılıyor.

 

Türkiye’den sanatçıların da destek verdiği hareketin amacı canlı etkinlikler sektörünün Covid-19 krizinden kurtulmasına yardımcı olmak için yerel yönetimlerden ve hükümetlerden acil desteğe ihtiyaç olduğunun vurgulanması.

 

Ülkemizde de müzik mekanları için bir yardım planının çıkartılması gerekliliği ortada.

 

Fotoğraf: Drew Hays