ABD’de Aylar Sonra İlk Canlı Konser

ABD’nin sert geçen Covid-19 sürecindeki ilk canlı, sosyal mesafeli konseri 18 Mayıs 2020 tarihinde country rock şarkıcısı Travis McCready tarafından Arkansas’da yapıldı. 1100 kişilik salon güvenlik önlemleri nedeniyle sadece %20 kapasiteyle açıldı. Konsere katılanların girişte ateşleri ölçüldü.

 

Bilet satışını yapan Ticket Master, bilet almak için sitesine girenlere alınacak önlemleri anlatan bir yazı gösterdi. Konsere katılanlar canlı etkinliklerin bundan sonra uzunca bir süre boyunca nasıl gerçekleşeceğinin birinci elden tanığı oldular. Yerinde dans eden, şarkılara eşlik eden, çığlık atan dinleyicilerin yerine koltuklarında oturan ve sosyal mesafeye uyan dinleyicilerin ilk örnekleri oldular.

 

Girişte ateşleri ölçülen ve maske takmak zorunda olan izleyiciler konseri kendilerine ayrılmış azami 12 kişi ile sınırlı ve aralarında en az bir buçuk metre mesafe olan adalardan izleyebildiler. Balkona asansör çalışmadığından yerlerine çıkmak için şeritle ayrılmış ve görevlilerin kontrol ettiği tek kişilik koridorlardan geçmek zorunda kaldılar.

 

Bütün içeceklerin kapalı kutularda olduğu büfe satışları önlemlerin bir başka adımını oluştururken, tuvaletler aynı anda azami on kişi tarafından kullanılabildi. Tüm su ve havlu sistemleri el değmeden çalışır olarak kuruldu. Konser öncesinde tüm bina dezenfekte edildi.

 

Salon %20 kapasiteyle çalışmasına rağmen görevliler 30 kişi olarak salonun büfe dahil tüm ünitelerinin çalışmasını sağladılar. Biletlerin hemen hemen tamamı satıldı ancak organizasyon şirketi zarar ettiğini söyledi.

 

Konserin en ilginç yanlarından birisi de kimi dinleyicilerin tek başlarına tüm bir adanın biletlerini satın alarak kendi önlemlerini de almaları oldu.

 

Bütün bunlar canlı performans dünyasının çok da hızlı normalleşemeyeceğini gösteriyor.

Fotoğraf: Oscar Keys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avustralya Canlı Müzik Sektörü İçin 345 milyon AUD Doları Değerinde Kurtarma Planı