ABD Yeni COVID Teşvik Yasası İle Kültür ve Sanata 15 Milyar Dolar Destek Sağlıyor

Pazartesi gecesi ABD kongresinden geçen Covid-19 Teşvik Yasası toplamda 900 milyar dolarlık bir paketi içeriyor. Bağımsız canlı mekanlar, tiyatro salonları, müzeler gibi kültür kurumları ile ilgili yerler ve bu yerlerde çalışanlar dahil kültür ve sanat alanı için ayrılan pay 15 milyar dolar olarak belirlendi.

 

CARES Yasası’nın yürürlüğe girmesinden yaklaşık 9 ay sonra gelen Covid-19 Teşvik Yasası canlı mekanlar, sinema salonları ve kültür kurumları için çeşitli fonları da içeriyor. Teşvik Yasası “Sahnemizi Koruyalım Yasası” gibi telif haklarına ilişkin birkaç yasa da dahil olmak üzere pek çok yasa ile birlikte geçti.

 

Pandeminin harap ettiği işsizlere, çalışanlara ve küçük işletmelere yardım etmek için tasarlanan 900 milyar dolarlık paketin diğer kısımlarından müzisyen ve diğer müzik endüstrisi profesyonellerinin önemli bir bölümü de yararlanabilecekler. Birçok müzisyenin, tur ekibinin, kayıt stüdyosu çalışanları, konser çalışanları gibi serbest çalışanların genişletilmiş işsizlik hakları devam edecek.

 

Özellikle bağımsız mekanlarla ilgili olarak çeşitli yardım çağrıları ve kampanyalar üzerinden “Sahnemizi Koruyalım Yasası’nın” geçmesi için çalışan Ulusal Bağımsız Mekanlar Derneği NIVA Yönetim Kurulu Başkanı Dayna Frank yaptığı açıklamada “Kongre’nin ülke genelinde kapatılan bağımsız mekanların çağrılarını duyması ve Covid-19 Teşvik Yasası’na Sahnemizi Koruyalım Yasasını dahil ederek kendilerine çok önemli bir can suyu sağlanmasının heyecan verici olduğunu ifade ederek “Ciddi ölçüde ihtiyacı olanlara yardımcı olacak ve müziğin gelecek nesiller boyunca yaşamasına olanak sağlayacak bu yasanın hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesini istiyoruz” dedi.

 

NIVA’nın açıklamasına göre düzenleme kuruluş başına 2019’dan itibaren brüt gelirin % 45’ine denk gelecek şekilde, en fazla 10 milyon dolar olmak üzere hibe sağlayarak kapatılan işletmelere kritik bir yardım yapıyor. NIVA’ya göre bu hibe fonu, maaş bordrosu ve sosyal haklar, kira ve ipotek, kamu hizmetleri, sigorta ve diğer olağan ve gerekli iş giderleri gibi harcamalara yardımcı olarak, mekanların yeniden açılıncaya kadar ayakta kalmalarını sağlayacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Youtube Content ID Ayrımcılığı Davasıyla Karşı Karşıya

 

NIVA, “Sahnemizi Koruyalım Yasası’na” desteklerini ifade eden 2,1 milyon e-postayı seçilmiş yetkililere gönderenlere de teşekkür etti.

 

Haber kaynağı Hypbot bu yardımın, gelirlerinin en az % 25’ini kaybeden konser mekanları, tiyatrolar ve müzeler için olduğunu belirtiyor. En çok etkilenen işletmelere öncelikle ve para tükenmeden  yardım etmek için, programın ilk 14 günü hibeler yalnızca % 90 gelir kaybı olanlara verilecek. Bunu takip eden iki hafta boyunca en az % 70 gelir kaybı olan işletmeler izleyecek. İlk aydan sonra ise diğer uygun işletmeler de hibe alabilecek.

 

Amerikan Kayıt Endüstrisi RIAA beraberinde A2IM (American Association of Independent Music), ARA (Artist Rights Alliance), MAC (Music Artists Coalition), NMPA (Ulusal Müzik Editörleri Derneği) gibi pek çok kuruluş yasa tasarısını olumlu karşıladılar. Yaptıkları açıklama ile “Bu yasa, müzik endüstrisinde çok uzun süredir kendi hataları olmaksızın kayıp ve belirsizlikle karşı karşıya kalan pek çok kişi için çok ihtiyaç duyulan bir can suyudur. Pandemi İşsizlik Yardımı da dahil olmak üzere hayati önem taşıyan CARES Yasası faydalarının genişletilmesi ve işlerini yapamayan mekanlara ve canlı eğlence çalışanlarına milyarlarca dolarlık hibe sağlayacak olan “Sahnemizi Koruyalım Yasası’nın” dahil edilmesinden dolayı çok minnettarız. Ayrıca, karma gelirliler için haftalık 100 $ ‘lık özel bir avantajın dahil edilmesinden de heyecan duyuyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, bu yardım hükümleri hayatları ve geçim kaynaklarını kurtaracak ve iyileşme yolunda önemli bir adımdır” denildi.

 

Fotoğraf: Brandi Ibrao