ABD Mahkemesi, İSS’lerin Yasadışı Yayın Sitelerini Engellemelerini Emretti

Korsan streaming/yayın hizmeti sağlayan sitelere karşı açılan davalarda verilen ihtiyati tedbirler kapsamında, ABD Mahkemesi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her İSS’nin bu korsan streaming platformlarına erişimi engellemesi gerektiğine hükmetti.

 

Geçen yıl, United King Film Distribution, DBS Satellite Services ve Hot Communication gibi şirketler, New York Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesinde telif hakkı ihlali davaları açtı. Her şikâyet belirli bir korsan yayın sitesini (İsrail-tv.com, Israel.tv ve Sdarot.tv) hedef alıyor.

 

Başından beri, bu sitelerin operatörlerinin kendilerini savunmak için mahkemeye çıkması pek olası görünmüyor, bu da davacıların kazanacağından hiçbir zaman şüphe duyulmadığı anlamına geliyor. Nitekim, geçen haftanın sonlarında, davacılar beklendiği gibi üç davayı da kazandı. Her üç davada da davalıların, korunan eserleri izin olmadan yayınlamak, dağıtmak veya başka bir şekilde kamuya açık hale getirmek de dahil olmak üzere davacıların telif haklarını ihlal ettikleri  karara bağlandı. Ayrıca  web sitelerinin mevcut internet alan adlarını ve gelecekte kullanabilecekleri diğer internet alan adlarını kullanmaları  yasaklandı.

 

Asıl önemli olan kısım ise;

 

“Tüm ISS’ler… ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet sağlayan diğer tüm ISS’ler, bugün bilinen… ve gelecekte Davalılar tarafından kullanılacak… herhangi bir internet alan adı aracılığıyla web sitesine erişimini, ISS’lerin sistemlerinde bulunan herhangi bir teknolojik yöntemle engelleyecektir.”

 

kararının alınması oldu.

 

Mahkeme kararlarda, yalnızca korsan siteler tarafından şu anda kullanılan internet alan adlarını değil, gelecekte kullanabilecekleri internet alan adlarının da engellenmesinde ABD merkezli internet servis sağlayıcılarını yükümlü tuttu ve engellemesi gereken platformların bir listesini hazırladı. İhtiyati tedbir kararlarında ayrıca listenin sınırlı sayıda olmadığını, yani Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren diğer tüm ISS’ler için de geçerli olduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği’nde Dijital Tek Pazar İçin Yeni Çalışma: “Dijital Hizmetler Yasası”

 

“İnternet alan adresleri ve yeni tespit edilen web siteleri, kullanıcıların web sitesine bağlanamayacakları ve/veya kullanamayacakları şekilde yönlendirilecek ve İSS’lerin DNS sunucuları tarafından Davacılar tarafından işletilen ve kontrol edilen bir açılış sayfasına yönlendirilecektir, “

şeklinde karar verildi.

 

Belirtilen kararlar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ISS’leri telif hakkı ihlalleri için tüm siteyi engellemeye zorluyor. Telif hakkı sahiplerine Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez bu kadar kapsamlı yetkiler verildi.

 

İhtiyati tedbir kararları sayesinde, herhangi bir üçüncü taraf konumunda olan şirketin (ISS’ler, web barındırıcıları, İçerik Teslim Ağı sağlayıcıları, DNS sağlayıcıları, alan adı şirketleri, reklamcılık hizmetleri, finans kurumları, ödeme işlemcileri vb. dahil) telif hakkı ihlali yapan sitelerle mevcut veya yeni internet alan adlarında herhangi bir iş yapmasını engellendi. Yine bu kararlar sayesinde tüm internet alan adlarının, davacılar tarafından işletilen açılış sayfasına yönlendirilmesi ve davalıların hesaplarının bulunduğu şirketlerin tespit edilerek, dondurulması gerektiği vurgulandı.

 

Bu şirketlerde bulunan her türlü hesap davacıların tazminatını karşılamak üzere hak sahiplerine yönlendirilecek. Davacılara ayrıca, hak ihlalinde bulunan sitelerin (veya operatörlerine) daha fazla mal varlığının yerini tespit etmek için bağlı olduğuna inandıkları hemen hemen her kuruluşa karşı ek keşifler yapılmasını talep etme imkânı sundu.

 

Davalılar bu güne kadar duruşmalara katılmadıkları için itiraz sürecini başlatacakları tahmin edilmiyor. Kararın muhatabı olan İSS’ler ve diğer kurumların nasıl bir tutum takınacakları ise bilinmiyor. Yine de bu karalar “dinamik engelleme” olarak tanımlanan ve hak sahipleri tarafından uzunca bir süredir talep edilen tedbirlerin bundan sonrada uygulanabileceğinin ilk işareti oldu.