ABD İSS’lere Yönelik Mahkeme Kararları Askıya Alındı

Geçtiğimiz günlerde üç korsan streaming sitesine karşı açılan davada mahkeme, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her İSS’nin abonelerin korsan siteye erişememesi için engelleme önlemleri uygulamasını gerektiğine hükmetti. Ancak davacılar şimdi mahkemeden İSS’lere karşı yaptırımı askıya almasını istedi.

 

2021’de United King Film Distribution, DBS Satellite Services ve Hot Communication gibi şirketler New York bölge mahkemesinde üç telif hakkı ihlali davası açtı. Yapılan şikayetler, İsrail’in en popüler korsan yayın sitesi olan İsrail-tv.com, Israel.tv ve Sdarot.tv gibi korsan yayınları hedef aldı.

 

Mahkeme üç sitenin işletmecilerinin her birini 7.650.000 dolar zarardan sorumlu tuttu. Ayrıca Mahkeme,”…… ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet sağlayan diğer tüm İSS’lerin, bugün bilinen veya gelecekte Davalılar tarafından kullanılacak olan herhangi bir alan adresindeki Web Sitesine erişimi engellemeleri gerekmekte… “şeklinde ihtiyati tedbirlere hükmetti.

 

Verilen İhtiyati tedbir kararları, herhangi bir şirketin (İSS’ler, CDN sağlayıcıları, DNS sağlayıcıları, etki alanı şirketleri, reklamcılık hizmetleri, finans kurumları, ödeme işlemcileri……) korsan sitelerle şimdi veya gelecekte herhangi bir iş yapmasını engelliyor.

 

Bu çok önemli karar sonrasında  davacılar mahkemeden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki taleplerinde belirttikleri İSS’ye karşı engelleme kararlarını uygulamamasını, bir sonraki başvurularına kadar beklemesini istediler. Yargıç Failla yine davacıların talebi doğrultusunda karar verdi. Bu alışagelmedik durumun arkasında aslında mantıklı bir yaklaşım mevcut.

 

İsrail-tv.com, site engelleme ihtiyati tedbiri talep edildiğinde zaten aylardır kapalıydı. Bu nedenle engelleme tedbiri gelecekte farklı bir alan adıyla açılmak istendiği zaman işlevsel olacaktı.

 

Öte yandan korsan siteler içinde  ön sıralarda olan Israel.tv, birkaç .to varyantı da dahil olmak üzere birçok alana el konmasına rağmen faaliyetlerini sürdürdü. Sitenin isratv.ru ve israeltv.cn gibi başka alanları da var hatta bugün bile çalışır durumda.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Radyo Ve Televizyon Üst Kurulu Uydu Yayın Ve Kablolu Yayın Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

 

Telif hakkı sahiplerinin mahkemeye baş vurarak  bu yetkilerin geçici de olsa sınırlandırılmasını talep etmesi alışılmadık bir durum. Özellikle bu durumda, avukatlık ücretleri ve masraflarının 73.400 doları aştığı ve hiçbir zaman geri alınamayacağı düşünülürse bu iyice ilginçleşiyor.