Avrupa Birliği’nde Dijital Tek Pazar İçin Yeni Çalışma: “Dijital Hizmetler Yasası”

AB Mayıs 2010’da kabul etmiş olduğu Avrupa Dijital Gündemi ile “Dijital Tek Pazarı” hedefleri arasına koymuştu. “Avrupa Birliği Dijital Tek Pazarı İçin Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Direktifi” ve “Çevrimiçi Aracılık Hizmetlerinin Ticari Kullanıcıları İçin Adalet ve Şeffaflığın Teşvik Edilmesi Direktifi” sonrasında Avrupa Birliği’nin son girişimi “Dijital Hizmetler Yasası” oldu.

 

Dijital Hizmetler Yasası

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’nin 2019-2024 dönemi için hazırlamış olduğu ve kabul edilen Politika Rehberi ile gündeme alınan “Dijital Hizmetler Yasası” için Avrupa Birliği çalışmalarına başladı. Ocak ayı içerisinde Başkanlar Konseyi bu konu ile ilgili 3 inisiyatif raporunun hazırlanmasını kabul etti. Bunlardan birisi İç Pazar Komitesi’nin hazırlayacağı “Tek Pazarın İşleyişini Geliştirmek” üzerine. Rapor çalışmalarında Hukuk İlişkileri, Endüstri ve İnsan Hakları Komiteleri birlikte yer alacak. İkinci rapor Hukuk İlişkileri tarafından hazırlanacak olan “çevrim içi faaliyet gösteren ticari kuruluşlar için ticari ve medeni hukuk kurallarının uyarlanması” üzerine olacak. Sonuncu rapor ise İnsan Hakları İnisiyatifi tarafından “Temel Haklar” üzerine odaklanacak.

 

Dijital Hizmetler Yasası Neyi Amaçlıyor

Dijital Hizmetler Yasası 2001 e-Ticaret Direktifi’ni yenilemeyi ve platformlara yeni kurallar getirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda Dijital Hizmetler Yasası’yla dijital hizmetler için daha güçlü bir tek Pazarı getirerek küçük işletmelerin ihtiyaç duydukları yasal netlik ortaya konulacak. Beklenen yasa e-Ticaret Direktifi’nde yer alan yükümlülüklerin gözden geçirilmesi ihtiyacını karşılayarak ya Direktifin revize edilmesine ya yürürlükten kaldırılmasına ya da yeni birtakım düzenlemelerin getirilmesine yol açacak.

 

Yasa çalışmalarının 2020 sonu itibariyle tamamlanması bekleniyor.

 

Fotoğraf: Christian Lue
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Harcamalar Yasasında Telif Hakkı