AB 2799 Resmi Olarak Onaylandı

Salı günü Kaliforniya Eyalet Senatosu’nun savcıların rap şarkı sözlerini kanıt olarak göstermelerini engelleyen bir yasa tasarısını onayladığı haberine yer vermiştik. Yasa tasarısı Temsilciler Meclisi tarafından da onaylandı ve kesinleşti.

 

Kaliforniya Eyalet Senatosu’ndaki milletvekilleri, savcıların ceza davalarında rap şarkı sözlerini kanıt olarak kullanmalarını sınırlayacak yasa tasarısına nihai onay verdi.

 

Amerika’da ülkenin dört bir yanındaki savcılar, rap şarkı sözlerini, onları yazan sanatçıları suçlamaya ve mahkum etmeye yardımcı olması için kanıt olarak gösteriyorlar. Mahkemeler uygulamayı büyük ölçüde onaylamasına rağmen eleştirmenler ve savunma avukatları, siyah erkeklere karşı ırksal önyargılardan yararlanabilecek alakasız bilgilerle jürileri etkilediklerini savundular ve bunun adaletsiz olduğunu söylediler.

 

Bu hafta başlarında kabul edilen AB 2799 yasa tasarısına göre, savcılar davanın gerçekleriyle doğrudan ilgili olduğunu gösteremediği sürece ve “kovuşturmalara ırksal önyargı yerleştirmedikleri sürece, şarkı sözlerinin veya diğer herhangi bir “yaratıcı ifadenin” mahkeme salonunda kullanılması yasaklanacak.

 

Tasarı şimdi tamamen kabul edildi ve Vali Gavin Newsom tarafından imzalanmayı bekliyor. Kaliforniya için geçerli olan yasanın diğer eyaletlere örnek olması bekleniyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD’de Stream Kaydedicilere Karşı Yeni Hamle